DE / EN

Artykuły

Rozwód czy separacja?

Rozwód czy separacja? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:19

Rozwiązaniem problemów w małżeństwie może być separacja lub też rozwód. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma pojęciami? O czym należy pamiętać, decydując się na jedno z wyżej wymienionych rozwiązań?

Podjęcie decyzji o separacji, jak i ewentualnym rozwodzie, co warto podkreślić, jest kwestią indywidualną samych zainteresowanych małżonków. Każdy z nich powinien wiedzieć jednak, jakie skutki prawne wiążą się z każdą z decyzji. O ile separacja pozwala na ochłonięcie i spojrzenie na sytuację lub dotychczasowe problemy trzeźwym okiem, o tyle rozwód definitywnie kończy małżeństwo. W praktyce większość małżeństw decyduje się na pierwszy krok. To bezpieczne rozwiązanie, gdyż dają sobie czas na przemyślenie wszystkich kwestii spornych i umożliwiają dojście do porozumienia.

Separacja to również koszty

Myli się ten, kto uważa, że separacja nie będzie odczuwalna. Warto zauważyć, że i w tym przypadku – podobnie, jak przy rozwodzie – wydane zostaje przez sąd stosowne orzeczenie. Sama sprawa może być zaś rozpatrywana w trybie nieprocesowym lub też procesowym. Ponadto, o czym należy pamiętać, jej orzeczenie wiąże się z kosztami, które należy ponieść.
Osoby, które nie chcą ponosić tak dużych wydatków, mogą skorzystać z pomocy notariusza. Wówczas mowa o uzyskaniu takich samych skutków prawnych, niemniej jednak bez formalnego orzekania właśnie o separacji.

Z punktu widzenia prawa

Po orzeczeniu separacji pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Od tego też momentu małżonkowie nie dziedziczą po sobie, może też powstać pomiędzy nimi obowiązek alimentacyjny, co oznacza, że jeden z nich będzie zobowiązany dostarczać drugiemu środków finansowych w określonej wysokości. Możliwe jest też dokonanie podziału wspólnego majątku, określenie korzystania ze wspólnego mieszkania. Ponadto, jeżeli posiadają oni dzieci, muszą liczyć się z koniecznością ustalenia władzy rodzicielskiej nad potomstwem, jak również ewentualnych alimentów na nie.

Główna różnica

Warto zauważyć, że zasadnicza różnica między separacją a rozwodem zawiera się w samej możliwości ponownego wstąpienia w związek małżeński. Po uzyskaniu rozwodu każde z małżonków może ponownie zawrzeć związek małżeński. Ponadto, gdy orzeczona została tylko separacja, kobieta nie może powrócić do swojego poprzedniego nazwiska, zaś małżonkowie są w dalszym ciągu zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności. Taki obowiązek nie będzie jednak ciążył już na małżonkach, gdy orzeczony zostanie rozwód.

Wróć

Podobne artykuły

Ustalenie kontaktów z dzieckiem

Gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci, sąd w wyroku orzekającym rozwód rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, jak również o kontaktach dziecka z rodzicami. Ustalenie kontaktów z dzieckiem dokonywane jest przez sąd na wniosek rodziców, który może wpłynąć do sądu także po ogłoszeniu wyroku rozwodowego. Sąd rozstrzyga tę kwestię po wysłuchaniu...

Mediacja w sprawie o rozwód

W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia...

Władza rodzicielska po rozwodzie w świetle prawa

W orzeczeniu rozwodowym sąd zamieszcza także informację o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi małżonków. Komu może zostać powierzona opieka nad potomstwem po rozwodzie? Kto jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci?  Zgodnie z obowiązującym prawem, dziecko zawsze pozostaje pod władzą rodzicielską aż...

Rozwód z winy drugiego małżonka

W myśl obowiązujących przepisów sąd orzekając rozwód wskazuje, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia, choć może on odstąpić od tego na zgodne żądanie małżonków. Co warto wiedzieć o rozwodzie z winy drugiego małżonka? Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład...