DE / EN

Artykuły

Rozwód czy separacja?

Rozwód czy separacja? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:19

Rozwiązaniem problemów w małżeństwie może być separacja lub też rozwód. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma pojęciami? O czym należy pamiętać, decydując się na jedno z wyżej wymienionych rozwiązań?

Podjęcie decyzji o separacji, jak i ewentualnym rozwodzie, co warto podkreślić, jest kwestią indywidualną samych zainteresowanych małżonków. Każdy z nich powinien wiedzieć jednak, jakie skutki prawne wiążą się z każdą z decyzji. O ile separacja pozwala na ochłonięcie i spojrzenie na sytuację lub dotychczasowe problemy trzeźwym okiem, o tyle rozwód definitywnie kończy małżeństwo. W praktyce większość małżeństw decyduje się na pierwszy krok. To bezpieczne rozwiązanie, gdyż dają sobie czas na przemyślenie wszystkich kwestii spornych i umożliwiają dojście do porozumienia.

Separacja to również koszty

Myli się ten, kto uważa, że separacja nie będzie odczuwalna. Warto zauważyć, że i w tym przypadku – podobnie, jak przy rozwodzie – wydane zostaje przez sąd stosowne orzeczenie. Sama sprawa może być zaś rozpatrywana w trybie nieprocesowym lub też procesowym. Ponadto, o czym należy pamiętać, jej orzeczenie wiąże się z kosztami, które należy ponieść.
Osoby, które nie chcą ponosić tak dużych wydatków, mogą skorzystać z pomocy notariusza. Wówczas mowa o uzyskaniu takich samych skutków prawnych, niemniej jednak bez formalnego orzekania właśnie o separacji.

Z punktu widzenia prawa

Po orzeczeniu separacji pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Od tego też momentu małżonkowie nie dziedziczą po sobie, może też powstać pomiędzy nimi obowiązek alimentacyjny, co oznacza, że jeden z nich będzie zobowiązany dostarczać drugiemu środków finansowych w określonej wysokości. Możliwe jest też dokonanie podziału wspólnego majątku, określenie korzystania ze wspólnego mieszkania. Ponadto, jeżeli posiadają oni dzieci, muszą liczyć się z koniecznością ustalenia władzy rodzicielskiej nad potomstwem, jak również ewentualnych alimentów na nie.

Główna różnica

Warto zauważyć, że zasadnicza różnica między separacją a rozwodem zawiera się w samej możliwości ponownego wstąpienia w związek małżeński. Po uzyskaniu rozwodu każde z małżonków może ponownie zawrzeć związek małżeński. Ponadto, gdy orzeczona została tylko separacja, kobieta nie może powrócić do swojego poprzedniego nazwiska, zaś małżonkowie są w dalszym ciągu zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności. Taki obowiązek nie będzie jednak ciążył już na małżonkach, gdy orzeczony zostanie rozwód.

Wróć

Podobne artykuły

Co robić, gdy mąż/żona nie zgadza się na rozwód?

Sąd działa w oparciu o pozytywne przesłanki konieczne dla rozwiązania małżeństwa oraz brak negatywnych przesłanek. Orzeczenie sądu następuje zawsze po wysłuchaniu obu stron i po przeprowadzeniu postępowania. Należy więc mieć na uwadze ważną kwestię, że zgoda drugiego małżonka ma dla sądu drugorzędne znaczenie i nie stanowi podstaw do oddalenia...

Dziecko jako świadek w sprawie rozwodowej?

Częścią wyroku wydawanego przez sąd w sprawie rozwodowej jest orzeczenie o władzy rodzicielskiej oraz o kontaktach z dzieckiem. Sąd podejmuje decyzję kierując się dobrem dziecka, dlatego, przed wydaniem wyroku, może poza salą posiedzeń sądowych wysłuchać co ma ono do powiedzenia i jakie są jego życzenia. Zgodnie z ustaleniami Konwencji o...

Prawo do kontaktów z dzieckiem

Regulacja kontaktów z dzieckiem jest szczególnie ważna po rozwodzie jego rodziców. Jeżeli więc po rozwodzie byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w tej kwestii, reguluje ją sąd na wniosek jednego bądź obojga rodziców. Do kontaktów z dzieckiem mają prawo rodzice, dziadkowie, powinowaci w linii prostej oraz inne osoby, które przyczyniały...

Odpowiedź na pozew o rozwód

Pozwany wraz z pozwem o rozwód otrzymuje pouczenie o obowiązku lub możliwości wniesienie pisemnej odpowiedzi na pozew rozwodowy. W odpowiedzi tej pozwany musi ustosunkować się do zawartych w pozwie rozwodowym twierdzeń powoda. Warto pamiętać, że odpowiedź na pozew o rozwód pozwany musi złożyć w odpowiednim terminie, dokładnie określonym przez...