DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2020/05/little-girl-2516578__340.jpg

Co z alimentami podczas epidemii koronawirusa?

Co z alimentami podczas epidemii koronawirusa? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-06-12 13:10:35

Temat alimentów w dobie epidemii wirusa SARS-CoV-2 budzi ogromne zainteresowanie. Obydwie strony mają w tej kwestii swoje racje zarówno rodzic, który jest zobowiązany do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, jak i rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Już po kilku tygodniach trwania epidemii do komorników zaczęli zgłaszać się dłużnicy alimentacyjni, twierdząc, że nie są w stanie spłacać zobowiązań. Sprawy trafiają do sądów. Jednak wyznaczane są one najwcześniej na sierpień, ponieważ rząd nie uznał ich w tarczy antykryzysowej za pilne.

Kilka słów o tym, czym są alimenty na dziecko

Pojęcie alimentów jest bardzo szerokie. Nie sprowadza się wyłącznie do świadczeń pieniężnych, ale określa się tym mianem również osobiste starania rodziców o wychowanie dziecka i sprawowanie opieki nad nim. W praktyce pod pojęciem alimentów rozumie się z reguły alimenty pieniężne.

O wysokości alimentów stanowią uzasadnione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe zobowiązanego, przez które rozumie się zarówno uzyskiwane dochody, jak i potencjał zarobkowy danej osoby, czyli kwalifikacje czy doświadczenie. Potencjał zarobkowy niestety w dobie epidemii w większości przypadków zmalał, stąd właśnie duża liczba wniosków o obniżenie wysokości alimentów, które wpływają do sądów.

Wniosek o zabezpieczenie

Obecnie prawie w każdej sprawie dotyczącej alimentów, która wpływa do wydziału, jest wniosek o zabezpieczenie alimentów na okres trwania postępowania sądowego. W takim przypadku trzeba wykazać i uprawdopodobnić interes prawny. Przy rozpatrywaniu wniosków sąd kieruje się tym, co może się wydarzyć, bierze pod uwagę sytuację strony powodowej, pozwanej i sytuację w kraju.

Przy wnioskach o zabezpieczenie każde roszczenie trzeba uprawdopodobnić zarówno, jeśli mowa o ustaleniu alimentów, jak i wtedy, gdy rodzicowi zobowiązanemu do ich płacenia zmieniła się sytuacja finansowa. Sąd ocenia perspektywę obydwu stron.

Zawieszenie czy zmiana wysokości alimentów w dobie pandemii?

Alimenty to świadczenie, którego celem jest zaspokojenie uzasadnionych potrzeb uprawnionego, czyli również kosztów utrzymania osoby uprawnionej. Są to priorytetowe potrzeby, dlatego nie ma możliwości, aby sąd zawiesił obowiązek alimentacyjny z uwagi na pandemię i związany z nią kryzys gospodarczy.

Sąd może rozważyć obniżenie wysokości alimentów na czas, który obniżał możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do świadczenia. Warto pamiętać jednak, że obniżenie alimentów z powodu sytuacji epidemicznej w kraju z reguły będzie dotyczyło alimentów wyższych niż kilkaset złotych. Każdy rodzic powinien zaspokoić podstawowe potrzeby dziecka niezależnie od stanu kryzysu.

Wróć

Podobne artykuły

Obniżenie lub podwyższenie wysokości alimentów – co należy zrobić?

Obowiązek alimentacyjny wiąże się z koniecznością dostarczania niezbędnych środków utrzymania czy wychowania osobie, która nie jest ich w stanie samodzielnie zdobyć. Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia wysokości alimentów? Wysokość alimentów jest uzależniona przede wszystkim od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej i jednocześnie...

Jakie alimenty gdy dziecko pracuje?

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Należy pamiętać, że osiągnięcie przez dziecko pełnoletności nie wyłącza rodziców z obowiązku alimentacyjnego. To samo...

Obowiązek alimentacyjny - najważniejsze zagadnienia

Obowiązek alimentacyjny jest powinnością dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania osobie uprawnionej przez osobę zobowiązaną do alimentacji. Należy wiedzieć, że obowiązek ten wynika ze stosunku pokrewieństwa, powinowactwa, jak również małżeństwa. Obowiązek alimentacyjny – kolejność obciążenia Obowiązek alimentacyjny...

Roszczenie małżonka o alimenty

Z uwagi na to, że na małżonkach spoczywa obowiązek wzajemnej pomocy, który powstaje w momencie zawarcia małżeństwa, już do pozwu o rozwód małżonek może dołączyć wniosek o alimenty na siebie od byłego małżonka. Może zrobić to również w czasie trwania toczącej się sprawy rozwodowej. W sprawach o powyższe roszczenia alimentacyjne istotny wpływ...