Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
Orzeczenie o korzystaniu ze wspólnego mieszkania a podział majątku wspólnego
Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie to szeroko pojęty temat. Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie jest zupełnie czymś innym od orzeczenia o podziale majątku wspólnego. Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania nie reguluje spraw własnościowych. Dotyczy określenie sposobu, w jaki małżonkowie po rozwodzie będę użytkować mieszkanie, które wspólnie zajmują. Mimo że sąd orzeknie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, małżonków czeka uregulowanie spraw związanych z prawem własności nieruchomości.
Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie a prawo własności
Sąd orzeka kwestię sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania niezależnie od tego, czyją jest ono własnością. W rozstrzygnięciu o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania istotną sprawą jest uregulowanie kwestii mieszkaniowych między rozwiedzionymi małżonkami, a nie kwestie własnościowe. Eksmisja lokatora jest możliwa, jednak wymaga wszczęcia odrębnego postępowania sądowego.
Jak długo małżonkowie mogą mieszkać razem po rozwodzie?
Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania ma miejsce zawsze wtedy, gdy małżonkowie zajmuje wspólnie mieszkanie. Orzeczenie to ma charakter tymczasowy. Utrzymuje się tak długo, jak małżonkowie korzystają ze wspólnego mieszkania. Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie w praktyce nie trwa w nieskończoność. Sprawę rozwiązuje zwykle podział majątku lub eksmisja. Istnieje jednak kilka wyjątków, w których sąd nie orzeknie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania.
Kiedy sąd nie wyda orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie?
1. Jeśli małżonkowie od dawna nie korzystają ze wspólnego mieszkania.
2. Jeśli mieszkanie jest zbyt małe, aby je dzielić.
3. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowymi wypadkami (sąd może orzec w przypadku takich sytuacji eksmisję jednego z małżonków).
Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie – o czym warto wiedzieć
W polskim prawie w toku postępowania rozwodowego nie istnieje obowiązek wyprowadzenia się jednego z małżonków ze wspólnie zamieszkiwanego mieszkania.
Gdy zajmowane przez małżonków mieszkanie należy do ich majątku wspólnego, małżonkowie zwykle decydują się na postępowanie o jego podział.
Gdy mieszkanie stanowi odrębną własność jednego z małżonków, może on zmusić współmałżonka do wyprowadzki. Ostatecznym rozwiązaniem jest założenie sprawy o eksmisję.