Często się zdarza, że zdradzone lub opuszczone kobiety nie godzą się na propozycję rozwodu bez orzekania o winie, jaką wysuwa małżonek. Oczywiście, sprawa nie dotyczy tylko płci żeńskiej, ale z taką sytuacją sądy spotykają się najczęściej. Dlaczego kobietom tak zależy na udowodnieniu winy małżonkowi?
Oprócz satysfakcji pokrzywdzonej małżonki z udowodnienia winy, najważniejszym powodem są pieniądze. Ustalenie osoby winnej rozkładu pożycia małżeńskiego, ma wpływ na niektóre prawa i obowiązki byłych małżonków. Chodzi m.in. o obowiązki alimentacyjne oraz obciążenie kosztami postępowania rozwodowego. Małżonek, uznany przez sąd za wyłącznie winnego, jest zobowiązany do płacenia drugiemu alimentów, w przypadku pogorszenia się jego sytuacji materialnej. Obowiązek ten trwa aż do końca życia lub do chwili, gdy małżonek uznany za niewinnego zawrze nowe małżeństwo.
Należy jednak być świadomym, że wniesienie pozwu o rozwód z winy małżonka, nie daje żadnej pewności, że sąd przychyli się do wniosku. Równie dobrze może się okazać, że po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, sąd orzeknie rozwód z winy obojga małżonków. W takim wypadku wzajemny obowiązek wsparcia finansowego w trudnej sytuacji dotyczyć będzie obu stron przez pięć lat, a po upływie tego czasu – wygaśnie.