DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/breakup-3502866__340.png

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:51:31

Brak zgody na rozwód nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wydania orzeczenia rozwiązującego małżeństwo. Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu z pozwem o rozwód nie oznacza jednak, że druga strona ma obowiązek wyrazić zgodę. Zgoda na rozwód potrzebna jest jedynie w sytuacji, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa. Co ważne, sąd pomimo braku zgody może orzec rozwód, jeżeli uzna jej brak za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Brak zgody na rozwód a argumenty

Sprzeciw małżonka co do rozwodu musi zostać odpowiednio uargumentowany. W takiej sytuacji wymagane są stosowne dowody. Brak zgody na rozwód może być wynikiem sprzeczności z dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Małżonek, który nie zgadza się na rozwód, może wnieść o oddalenie powództwa ze względu na brak pozytywnych przesłanek orzeczenia rozwodu bądź przesłanki negatywne.

Brak zgody na rozwód – jaka obrona?

W przypadku braku zgody na rozwód stroną żądająca rozwodu może powołać się na fakt, że jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Strona może udowodnić, że odmowa rozwodu ma miejsce przez złośliwość lub też w celu skorzystania na bardziej atrakcyjnym podziale majątku. Warto wiedzieć, że sąd bierze tego rodzaju zachowania pod uwagę, zwłaszcza gdy brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Kolejnym sposobem na obronę w razie odmowy rozwodu jest udowodnienie, że związek małżeński przestał istnieć, doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia w odniesieniu do trzech podstawowych więzi: emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Istotne w sprawie będzie również wykazanie, że powodem braku zgody na rozwód jest kwestia finansowa.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeknie rozwodu i oddali powództwo, gdy w wyniku postępowania zostanie ustalone, że więzi małżeńskie nie ulegały zerwaniu lub istnieją realne argumenty na trwanie małżeństwa. Sąd może zostać przekonany do tego, że nie zaistniały przesłanki do orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa.

Brak zgody na rozwód powoduje, że małżonek wnoszący o rozwód nie może żądać, aby sąd orzekła rozwód bez orzekania o winie stron. Sąd nie orzeka o winie tylko w sytuacji, gdy wnoszą o to obie strony.

Wróć

Podobne artykuły

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie

Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska, które noszone było przed zawarciem małżeństwa. W samym wyroku sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia. Niemniej jednak po dopełnieniu określonych formalności małżonek, który zmienił swoje nazwisko wraz z zawarciem związku małżeńskiego może powrócić do dawnego nazwiska. Zmiana nazwiska...

Rozwód czy separacja?

Rozwiązaniem problemów w małżeństwie może być separacja lub też rozwód. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma pojęciami? O czym należy pamiętać, decydując się na jedno z wyżej wymienionych rozwiązań? Podjęcie decyzji o separacji, jak i ewentualnym rozwodzie, co warto podkreślić, jest kwestią indywidualną samych zainteresowanych małżonków....

Rozwód a dziedziczenie

Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje ustanie małżeństwa. Sytuacja ta niesie ze sobą konsekwencje prawne. Byli małżonkowie nie dziedziczą z ustawy po sobie. Co więcej, tracą również prawo do zachowku. Dziedziczenie po rozwodzie jest możliwe wyłącznie na mocy testamentu i powołania w nim do spadku byłego małżonka. Dziedziczenie po rozwodzie Wyrok...

Czy można cofnąć wniosek rozwodowy?

Z kontynuacji postępowania rozwodowego, które rozpoczęto wskutek wniesienia pozwu można zrezygnować.Zgodnie z przepisami prawa pozew, wniosek rozwodowy może zostać cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do momentu rozpoczęcia rozprawy. Jeśli natomiast powód cofa swoje roszczenie – aż do wydania wyroku lub po wydaniu wyroku, jeśli cofnięcie nastąpiło...