DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/09/divorce-2302306__340-2.png

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:03:25

Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska, które noszone było przed zawarciem małżeństwa. W samym wyroku sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia. Niemniej jednak po dopełnieniu określonych formalności małżonek, który zmienił swoje nazwisko wraz z zawarciem związku małżeńskiego może powrócić do dawnego nazwiska.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – gdzie się zgłosić?

W celu powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądu o rozwiązaniu małżeństwa, a kolejno złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC o zamiarze powrotu do nazwiska noszonego poprzednio. Należy pamiętać, że żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia oświadczenia. Będąc za granicą, oświadczenie składa się w polskim konsulacie przed konsulem.

Po upływie terminu 3 miesięcy od uprawomocnienia się rozwodu, poprzez złożenie powyższego oświadczenia nie da się powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. W tym wypadku możliwa jest wyłącznie administracyjna zmiana nazwiska poprzez złożenie wniosku.

Co jest potrzebne, aby zmienić nazwisko po rozwodzie?

  1. Dokument tożsamości, którym może być dowód osobisty lub paszport.
  2. Dowód opłaty skarbowej.
  3. Informacje dotyczące miejsca sporządzenia aktu małżeństwa oraz data uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie przekazana w formie ustnej urzędnikowi.
  4. W ramach oświadczenia składanego przed konsulem – odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie.

Uwaga

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje możliwości odebrania byłej żonie prawa do nazwiska nabytego w ramach zawartego małżeństwa.

Co z nazwiskiem dziecka po rozwodzie?

Oświadczenie małżonków składane w urzędzie stanu cywilnego przed zawarciem związku małżeńskiego o nazwisku noszonym przez dzieci pochodzące z tego związku ma charakter nieodwołalny, co oznacza, że rozwód rodziców nie wpływa na nazwisko dzieci. Muszą oni wspólnie podjąć decyzję o zmianie nazwiska dziecka. Brak zgody jednego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka dopuszczalny jest wyłącznie, gdy jeden z rodziców: nie żyje, jest nieznany, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Wróć

Podobne artykuły

Mediacja w sprawie o rozwód

W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia...

Co z kredytem po rozwodzie?

Mówi się, że kredyt hipoteczny bardziej cementuje związek niż zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ łatwiej dostać rozwód niż rozwiązać problem spłaty kredytu po rozpadzie związku. Sąd, rozstrzygając o rozwodzie czy separacji, może przyznać prawo do zamieszkania w lokalu, wziętym na kredyt, jednej...

Separacja - najważniejsze zagadnienia

Separacja jest instytucją prawną, którą może orzec sąd. Aby jednak mógł tego dokonać, musi ustalić, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Nie musi być trwały jak w przypadku rozwodu. Separacja polega na sądowym uregulowaniu faktycznego rozłączenia małżonków bez rozwiązania związku małżeńskiego. To sposób tymczasowy,...

Rozkład pożycia małżeńskiego w świetle prawa - przykłady

Koniecznym warunkiem orzeczenia rozwodu jest ustalenie przez sąd zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Za objaw zupełnego i trwałego rozkładu małżeńskiego uznaje się ustanie wspólnoty duchowej, fizycznej i gospodarczej. Warto podkreślić przy tej okazji, że pomimo zerwania jednej z powyższych więzi nie można mówić o zupełnym i...