DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/01/nick-wilkes-490-2.jpg

Opieka naprzemienna – co warto wiedzieć?

Opieka naprzemienna – co warto wiedzieć? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2018-01-30 20:29:17

Obecnie przepisy Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego umożliwiają, aby władza rodzicielska po rozwodzie mogła być wykonywana przez rodziców wspólnie.Takie sprawowanie władzy rodzicielskiej to opieka naprzemienna. Sądy coraz częściej decydują o orzeczeniu tego typu opieki nad dzieckiem. Główną zaletą rozwiązania jest zachowanie równej relacji dziecka z każdym rodzicem.

Art. 58 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Opieka naprzemienna a alimenty

Opieka naprzemienna orzekana jest wyłącznie za zgodą obojga rodziców. W jej przypadku dziecko zazwyczaj mieszka przez pewien czas u matki, a kolejno u ojca. Może to być na przykład tydzień u mamy, tydzień u taty lub konkretne określenie 1-15 i 16-31 dzień każdego miesiąca. W zakresie alimentów są może dokonać orzeczenia, że rodzice pokrywają koszty pobytu dziecka w dniach, w których przebywa ono z każdym z rodziców, a inne wydatki typu szkoła, rozrywka, leczenie, odzież podzielone są po połowie.

Art. 107 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania i utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka pisemne porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

W przypadku braku powyższego porozumienia sąd uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

Opieka naprzemienna – plan wychowawczy

Aby mogło dojść do ustanowienia opieki naprzemiennej, potrzebne jest porozumienie rodziców. W praktyce nazywane jest ono planem wychowawczym. W tym wypadku często potrzebna jest pomoc mediatora. Plan wychowawczy musi uwzględniać harmonogram pobytu dziecka u każdego rodzica, plan spędzania świąt, wakacji czy ferii. Sąd akceptuje plan wychowawczy i orzeka opiekę naprzemienną wyłącznie wtedy, gdy jest on zgodny z dobrem dziecka.

 

Wróć

Podobne artykuły

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa z mocy prawa. Drogą do realizacji tego roszczenia jest droga postępowania sądowego. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka nie jest uzależnione od osiągnięcia przez nie konkretnie określonego wieku. Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka nie wygasa też z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności....

Uznanie a ustalenie ojcostwa

Oto dwa najważniejsze przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowiące o ustaleniu i uznaniu ojcostwa. Artykuł porusza tematykę uznanie a ustalenie ojcostwa. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Gdy dziecko...

Co wybrać? Rozwód czy separacja?

Aby podjąć decyzję rozwód czy separacja, konieczne jest poznanie istoty tych dwóch instytucji. Wybierając rozwód decydujemy się na rozwiązanie małżeństwa. Separacją jest natomiast czasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Rozkład pożycia, różnice pomiędzy rozwodem a separacją Aby uzyskać separację wystarczy uznanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił...

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny

Część przestępstw ścigana jest na wniosek pokrzywdzonego. Mowa o tak zwanych przestępstwach wnioskowych. Jakie do nich należą? Podstawową kwestią jest fakt, że nie można utożsamiać przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego z przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego. Gdy mowa o puli przestępstw wnioskowych, to postępowanie w...