DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/03/baby-933097__340-2.jpg

Nowe alimenty 2017. Skuteczne ściąganie.

Nowe alimenty 2017. Skuteczne ściąganie. Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 20:08:17

Pod koniec minionego roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma być ułatwieniem w egzekwowaniu alimentów. Ma być też utrudnieniem uchylania się od ich płacenia. W bieżącym roku obowiązek alimentacyjny okaże się więc skuteczniejszy w egzekwowaniu. Dzięki nowym przepisom alimenty 2017 trafią do zdecydowanie większej liczby dzieci, niż miało to miejsce dotychczas.

Nowe alimenty 2017

W świetle nowych przepisów nie mówi się już tylko ogólnie o uporczywym uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego. Zostaje wprowadzone bowiem ścisłe kryterium „uporczywości”, którym są dokładnie trzy zaległe należne świadczenia okresowe (miesięczne). Osoba zobowiązana do płacenia alimentów z długiem tej wysokości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pobawienia wolności do roku. Wyższe kary zarówno grzywny, jak i pozbawienia czy ograniczenia wolności przewidziane są dla osób, które nie spełniając obowiązku alimentacyjnego, narażają uprawnionych do alimentów na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Jak uniknąć kary za niezapłacone alimenty?

Dłużnicy alimentacyjni mogą uniknąć powyższej kary, jeśli dobrowolnie wyrównają dług przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego.

Dozór elektroniczny a alimenty 2017

Osoby skazane na karę pozbawienia wolności nie muszą odbywać kary w więzieniu. Mogą zostać objęte dozorem elektronicznym. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy osoba skazana ma pracę, którą może nadal wykonywać.

Cel nowej ustawy alimentacyjnej

Głównym celem zmian w przepisach jest dobro dziecka. Niemniej jednak nie należy zapominać, że nowa ustawa chroni interes podatników.

Wróć

Podobne artykuły

Alimenty na dziecko i małżonka po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o wysokości alimentów, jakie małżonkowie są zobowiązani łożyć na wspólne dzieci. W tym samym orzeczeniu może znaleźć się informacja o zasądzonych alimentach dla jednego ze współmałżonków. Kiedy to możliwe? Jakie dokumenty należy złożyć? Najprościej mówiąc, alimenty to regularne świadczenia (najczęściej w formie...

Jakie pytania stawia sąd na rozprawie alimentacyjnej?

Rodzice objęci są obowiązkiem dostarczania środków utrzymania, a w miarę możliwości środków wychowania względem swoich dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Jest to tzw. świadczenie alimentacyjne. Jeśli rodzice nie potrafią się porozumieć w tej sprawie tak, by dziecko nie było stratne na ich rozstaniu, najlepszym rozwiązaniem...

Alimenty? To nie takie trudne!

...

Wydruki z kalkulatora alimentów – czy są potrzebne na sprawie?

Sąd w podobnych sprawach może zasądzić alimenty w innej wysokości. Dlaczego? Na wysokość alimentów wpływają usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Czy kalkulator alimentów jest pomocnym narzędziem, które wykaże koszty związane ze spełnieniem usprawiedliwionych potrzeb dziecka? Kalkulator...