DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2019/02/papers-3819540__340.jpg

Wydruki z kalkulatora alimentów – czy są potrzebne na sprawie?

Wydruki z kalkulatora alimentów – czy są potrzebne na sprawie? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:42:30

Sąd w podobnych sprawach może zasądzić alimenty w innej wysokości. Dlaczego? Na wysokość alimentów wpływają usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Czy kalkulator alimentów jest pomocnym narzędziem, które wykaże koszty związane ze spełnieniem usprawiedliwionych potrzeb dziecka?

Kalkulator alimentów a potrzeby uprawnionego

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego można podzielić na materialne i niematerialne. To właśnie one umożliwiają egzystencję człowieka. Potrzeby różnią się w zależności od wieku i płci. Są zależne również od stanu zdrowia oraz pozycji społecznej. Przy ustaleniu wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę materialne potrzeby uprawnionego, do których zaliczają się między innymi koszty: żywności, ubrania, leków, środków czystości, rachunków, rozrywki.

Kalkulator alimentów stanowi pomocne narzędzie do ustalenia wydatków ponoszonych w związku z zapewnieniem małoletniemu godziwej egzystencji. Uwaga. Sąd nie zawsze jest skory do analizowania paragonów czy faktur.

Dlaczego?

Sędziowie dysponują doświadczeniem. Mają za sobą mnóstwo rozstrzygniętych spraw alimentacyjnych. Posiadane kompetencje umożliwiają im prawidłową ocenę kwot wskazanych w pozwie o alimenty. Warto pamiętać, że kwoty te nie mogą być oderwane od rzeczywistości.

Wysokość alimentów koniecznie musi dotyczyć podstawowych potrzeb dziecka. Żądane kwoty muszą być racjonalne oraz uzasadnione.

Drobiazgowe wyliczenia – co na to sąd?

Sędziom nie trzeba wskazywać drobiazgowych wyliczeń kosztów związanych z wyżywieniem, ubraniem czy mieszkaniem. Dla sądu ważniejsze będą niestandardowe potrzeby dotyczące dodatkowych zajęć, korepetycji, hobby, przedszkola, leczenia czy rehabilitacji.

Kalkulator alimentów jest niezastąpionym narzędziem dla rodzica, który chce dokładnie ustalić koszty związane z utrzymaniem dziecka. Drobiazgowe wyliczenia związane z codziennym wyżywieniem, ilością szklanek wypijanego mleka czy liczbą zjadanych bułek lepiej zostawić dla siebie.

Na podstawie kalkulatora alimentów można przedstawić koszty utrzymania w kilku kategoriach:

  • wyżywienie,
  • ubrania,
  • środki czystości.

Rzetelne wyliczenia zgodne z prawdą spotykają się z akceptacją sądu.

Zasada równej stopy życiowej

Sąd w sprawach alimentacyjnych oprócz usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości majątkowych i zarobkowych osoby zobowiązanej do płacenia alimentów bierze pod uwagę także zasadę równej stopy życiowej.

Oznacza ona, że dziecko ma prawo do życia na takim samym poziomie jak jego rodzice. Zasada znajduje zastosowanie zarówno wtedy, gdy rodzice żyją razem z dzieckiem, jak i po ich rozwodzie. Usprawiedliwione potrzeby dziecka będą zatem większe, im wyższe będą możliwości majątkowe i zarobkowe rodzica.

Kalkulator alimentów – tak czy nie?

W Internecie można znaleźć dużą ilość kalkulatorów, których zadaniem jest wyliczenie kosztów utrzymania dziecka, a jednocześnie właściwe przygotowanie się do sprawy alimentacyjnej. Rzeczywiście skrupulatny kalkulator alimentów stanowi profesjonalną pomoc w ustaleniu ich wysokości. W sądzie nie ma jednak obowiązku przedstawiania drobiazgowych wyliczeń.

Wydatki dużo lepiej przedstawić w kilku wcześniej wspomnianych kategoriach. Natomiast dowodem poniesionych kosztów nie musi być sterta faktur, dotyczących głównie żywności czy odzieży. Dla sądu wystarczające są wyjaśnienia strony. Są one dowodem w sprawie.

Kalkulator alimentów, a jednocześnie wielostronicowe wydruki najlepiej zatrzymać dla siebie. Przygotować się dzięki nim do sprawy, a co za tym idzie być gotowym na każde wyjaśnienie.

Wszystkie

Podobne artykuły

Jak obniżyć alimenty?

Alimenty są regularnym świadczeniem jakie rodzice są zobowiązani zapewnić dziecku, które nie jest w stanie samo utrzymać się. Jego wysokość uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Dlatego też jeśli zobowiązany chce obniżyć kwotę tego świadczenia w tych kwestiach musiałoby...

Jakie alimenty gdy dziecko pracuje?

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Należy pamiętać, że osiągnięcie przez dziecko pełnoletności nie wyłącza rodziców z obowiązku alimentacyjnego. To samo...

Alimenty na dorosłe dziecko

W polskim prawie nie ma ustanowionej górnej granicy wiekowej, według której względem dziecka wygasa obowiązek alimentacyjny. Rodzice mają obowiązek pomagać nawet dorosłemu dziecku, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Są jednak pewne ograniczenia, o których poniżej. Dorosłe dziecko uczące się Przyjmuje się, że dorosłym dzieckiem...

Roszczenie małżonka o alimenty

Z uwagi na to, że na małżonkach spoczywa obowiązek wzajemnej pomocy, który powstaje w momencie zawarcia małżeństwa, już do pozwu o rozwód małżonek może dołączyć wniosek o alimenty na siebie od byłego małżonka. Może zrobić to również w czasie trwania toczącej się sprawy rozwodowej. W sprawach o powyższe roszczenia alimentacyjne istotny wpływ...