DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/03/nib-1219009__180-2.jpg

Testament krok po kroku

Testament krok po kroku Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:13:42

Z całą pewnością testament warto sporządzić. Dzięki zapisowi windykacyjnemu można przeznaczyć konkretne rzeczy konkretnym spadkobiercom. Dziedziczenie testamentowe jest pierwsze przed ustawowym.

Jaka forma testamentu, ważne kwestie?

Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Najpopularniejszą formą testamentu jest testament napisany własnoręcznie, czyli holograficzny. Z treści przepisów kodeksu cywilnego jasno wynika, jak należy sporządzić taki testament, aby był ważny. Sporządzony musi być on w całości własnoręcznie, podpisany i opatrzony datą. Sporządzenie testamentu przy użyciu komputera będzie skutkowało jego nieważnością. Warto też, choć nie jest to koniecznością, zawrzeć słowo „testament”. Język, w którym zostanie sporządzony testament nie ma znaczenia. Testament może zostać sporządzony tylko i wyłącznie osobiście przez testatora.

Brak daty nie pociąga za sobą nieważności testamentu własnoręcznego, jeżeli nie wywołuje wątpliwości co do zdolności spadkodawcy do sporządzenia testamentu, co do treści testamentu lub co do wzajemnego stosunku kilku testamentów.

Jak powinna wyglądać treść testamentu?

W zależności od woli osoby sporządzającej testament może ona wskazać jednego lub kilku spadkobierców. Wskazanie sposobu rozporządzenia swoim majątkiem koniecznie musi być precyzyjne.

W treści testamentu oprócz zapisu może znaleźć się też zapis windykacyjny ( testament notarialny), polecenie lub wydziedziczenie ustawowych spadkobierców, przy czym należy dokładnie opisać powody wydziedziczenia. Przesłanki te nie mogą być jednak dowolne, ściśle określa je art. 1008 kodeksu cywilnego.

Podpis spadkodawcy w testamencie własnoręcznym

Podpis spadkodawcy w testamencie własnoręcznym (art. 949 § 1 K.c.) powinien być pod rygorem nieważności złożony pod pismem zawierającym rozrządzenie na wypadek śmierci. W razie zamieszczenia podpisu w innym miejscu testament jest ważny tylko wówczas, gdy związek podpisu z treścią rozrządzenia jest oczywisty.

Wróć

Podobne artykuły

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Jeśli decydujemy się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ograniczamy odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe do wartości spadku, jaki otrzymaliśmy.  W przypadku istnienia długu, w najgorszym wypadku możemy nic nie zyskać, ponieważ w mamy obowiązek spłacenia go tylko i wyłącznie ze spuścizny wchodzącej w skład inwentarza. Nie...

Niegodny dziedziczenia

Nawet jeśli testament i ustawa wskazują na spadkobiercę, w szczególnych wypadkach może on zostać wyłączony od dziedziczenia. Będziemy mieli wówczas styczność z instytucją prawa spadkowego dokładnie niegodnością dziedziczenia. Na czym polega niegodność dziedziczenia? Niegodność dziedziczenia polega na możliwości wyłączenia spadkobiercy od dziedziczenia...

Bezdzietne małżeństwo a dziedziczenie

Bezdzietne małżeństwo, aby mogło być pewne, że w razie śmierci jednego z małżonków, drugie z nich dostanie w spadku cały ich dorobek życia, koniecznie muszą spisać testament. W świetle prawa żyjącemu małżonkowi należy się jedynie połowa wartości spadku. Komu reszta? Dziedziczą też rodzice i rodzeństwo Małżeństwo bez dzieci, musi zabezpieczyć...

O porządku dziedziczenia bez testamentu

Gdy nie ma testamentu obowiązuje ustawowe dziedziczenie. Jest to kolejność zapisana w kodeksie cywilnym. Jeśli nie ma testamentu jak również zapisu windykacyjnego spadkobiercy otrzymają majątek po zmarłym w całości. Każdy ze spadkobierców ściśle według prawa otrzyma wówczas udział określony ułamkowo. Właścicielem majątku po zmarłym bez testamentu...