Alimenty to świadczenia mające na celu zaspokojenie bieżących potrzeb osoby uprawnionej, nie – przeszłych i zaspokojonych. Czy alimenty wstecz są możliwe? Jeśli powód nie przedstawi dowodów na istnienie niezaspokojonych potrzeb uprawnionego, Sąd zasądzi alimenty od daty wniesienia powództwa. Co do zasady, roszczenie alimentacyjne jest formułowane na przyszłość, a więc jego początkowa data to data wytoczenia powództwa.
Niezaspokojone potrzeby uprawnionego a alimenty wstecz
Choć Sąd zwykle zasądza od pozwanego na rzecz uprawnionego alimenty w konkretnej kwocie płatne do 10 dnia każdego miesiąca, począwszy od daty wytoczenia powództwa, nie oznacza to, że alimenty wstecz nie są możliwe. Alimentów z datą wsteczną można żądać na poczet pokrycia zobowiązań zaciągniętych w celu zaspokojenia potrzeb uprawnionego. Mowa tu o kredytach i pożyczkach, z których pieniądze zostały przeznaczone na utrzymanie uprawnionego. Zobowiązania te powinny jednak pozostać jeszcze nieuregulowane. W praktyce zasądzenie alimentów wstecz należy do rzadkich sytuacji. Jeśli zdarza się ich uzyskanie, to ma ono miejsce wyłącznie na podstawie dowodu, którym jest istnienie niespłaconych pożyczek lub kredytów. Żaden bowiem rodzic, przy którym pozostaje dziecko po rozwodzie małżonków, nie dopuszcza do sytuacji, w której jakieś potrzeby dziecka pozostają niezaspokojone. Dużo skuteczniejszym rozwiązaniem od alimentów wstecz jest roszczenie regresowe, z którym rodzic stale zajmujący się dzieckiem może wystąpić do drugiego rodzica w odrębnym postępowaniu.
Roszczenie regresowe – zwrot kosztów utrzymania dziecka
W przypadku roszczenia regresowego Sąd nie bada niezaspokojonych potrzeb dziecka, a rozlicza wydatki związane z jego utrzymaniem, które były czynione przez rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem i zamieszkującego z nim. Rodzic ten może żądać przed Sądem zwrotu kosztów od drugiego rodzica, odpowiednio opisując i uzasadniając żądanie. Roszczenie regresowe jest należne każdemu, kto poniósł ciężar utrzymania uprawnionego. Ten sposób jest zdecydowanie łatwiejszy, jeśli chodzi o przeprowadzenie sprawy w Sądzie. Ponadto udokumentowanie poniesionych wydatków jest dużo prostsze niż niezaspokojonych potrzeb dziecka.
Alimenty wstecz i roszczenie regresowe – jaka data wsteczna?
Zarówno alimentów wstecz, jak i zwrotu środków poniesionych na utrzymanie uprawnionego można domagać się za okres 3 lat przed wytoczeniem powództwa. W przypadku alimentów z datą wsteczną konieczne jest przedstawienie zaciągniętych, niespłaconych zobowiązań (pożyczek, kredytów). Przy roszczeniu regresowym należy natomiast rzetelnie wyliczyć koszt utrzymania dziecka przez ostatnie 3 lata. Rodzic, pod którego opieką pozostawało w tym czasie dziecko ma prawo żądać od drugiego rodzica co najmniej połowę wyliczonej kwoty.