Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem umożliwia jednemu z rodziców utrzymywanie stałych kontaktów podczas trwania sprawy o rozwód. Jeśli czeka Cię taka sprawa, pamiętaj, że prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem są niezależne od tego, czy przysługuje Ci władza rodzicielska. Jako rodzicowi przysługuje Ci takie samo prawo do kontaktów z dzieckiem, jak wtedy, gdy masz pełną lub ograniczoną władzę rodzicielską.
Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem
Sąd wydaje wyrok rozwodowy po rozstrzygnięciu wszystkich spornych kwestii pomiędzy małżonkami. Chodzi tutaj przede wszystkim o winę, alimenty, pieczę nad dzieckiem i kontakty. Zabezpieczenie kontaktów jest wstępnym ustaleniem zasad dotyczących spotykania się rodzica z dzieckiem na czas do wydania wyroku.
Aby uzyskać zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w sprawie rozwodowej, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Składa się go w treści pozwu lub w treści odpowiedzi na pozew. Wniosek należy złożyć jak najszybciej. Będzie on uwzględniony po przeprowadzeniu rozprawy.
W jaki sposób zabezpieczyć kontakty z dzieckiem?
Zabezpieczenie kontaktów jest ważne, zwłaszcza gdy rodzic ma utrudnione lub ograniczone kontakty z dzieckiem, a drugi z nich nie zgadza się na porozumienie w zakresie określenia stałych kontaktów z małoletnim. Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem jest równie ważne dla rodzica sprawującego bezpośrednią pieczę nad małoletnim, szczególnie gdy drugi rodzic spotyka się z dzieckiem na tzw. „ostatnią chwilę”.
Aby zabezpieczyć kontakty, wystarczy wskazać konkretne dni tygodnia i weekendy, w których rodzic ma spotykać się z dzieckiem. Warto uwzględnić także wszystkie święta, ferie zimowe, wakacje, a nawet urodziny dziecka.
Jeśli chodzi o uprawdopodobnienie, wystarczy wskazać fakt, że pomiędzy rodzicami istnieje konflikt o kontakty lub są one ograniczane bądź utrudniane.
Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem – opłata
Opłata wniosku o udzielenie zabezpieczenia kontaktów z dzieckiem wymaga opłaty podobnie jak udzielenie zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego na czas procesu. Opłata wynosi 40 zł.