Po rozwodzie może wyniknąć sytuacja, gdzie jedno z byłych małżonków znajduje się w gorszej sytuacji finansowej, niż sytuacja w czasie trwania małżeństwa. Alimenty od małżonka stanowią w takim wypadku szczególne wsparcie. Służą dostarczeniu środków utrzymania. Niedostatek jednego z byłych małżonków umożliwia dochodzenie alimentów od drugiego małżonka. Co więcej, może mieć miejsce, nawet gdy drugi z małżonków nie został uznany za winnego rozpadu związku.
Czym jest niedostatek i uzasadnione potrzeby?
Aby można było dochodzić alimentów od drugiego małżonka, konieczne jest udowodnienie niedostatku. Z niedostatkiem mamy do czynienia wtedy, gdy osoba, choć wykorzystuje w pełni własne siły, nie jest w stanie zaspokoić swoich uzasadnionych potrzeb zarówno w całości, jak i w części.
Uzasadnionymi potrzebami jest prawi do egzystencji na poziomie minimum socjalnego. Oczywiście zakres tego rodzaju potrzeb będzie uzależniony od indywidualnych warunków konkretnej osoby. Kryteriami tymi są wiek, stan zdrowia czy wykształcenie. Zupełnie inne będą potrzeby młodej osoby, która jest zdolna do podjęcia pracy, a inaczej osoby, która jest schorowana, wymaga szczególnej opieki, pieniędzy na stałe leki.
Alimenty na rzecz byłego małżonka muszą pokrywać całość uzasadnionych potrzeb lub część, która brakuje danej osobie do egzystowania na poziomie minimum socjalnego. Wysokość alimentów zależeć będzie w takiej sytuacji od zakresu niezaspokojonych potrzeb uprawnionego.
O niedostatku mówi się wtedy, gdy były małżonek nie jest w stanie zaspokoić własnych podstawowych potrzeb. Są nimi mieszkanie, jedzenie, odzież i lekarstwa.
Życie na koszt dłużnika alimentacyjnego niedozwolone
Alimenty od byłego małżonka stanowią pomoc dla osoby, która pomimo starań nie jest w stanie zadbać sama o siebie. Niedozwolone jest życie na koszt dłużnika alimentacyjnego. Osoba uprawniona do alimentów zmuszona jest przedstawić sądowi swoje wszelkie starania w celu zapewnienia środków do życia. Warto pamiętać, że niedostatek jako warunek dochodzenia alimentów musi posiadać charakter niezawiniony. Oznacza to, że osoba uprawniona do alimentów nie działa celowo, aby nie zdobyć zatrudnienia lub postępuje tak, aby je stracić.
Niedostatkiem nie nazywa się sytuacji, gdy uprawniony nie ma środków do życia, ale jest w stanie znaleźć pracę i zapewniać dzięki wynagrodzeniu swoje potrzeby. O niedostatku nie można mówić również w sytuacji, gdy osoba uprawniona do alimentów rzeczywiście nie jest w stanie pójść do pracy i zapewnić swoje potrzeby, ale posiada majątek, który może sprzedać. Majątkiem nie można nazwać mieszkania lub dóbr, które przynoszą dochód.