DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/writing-828911__340.jpg

Czy można odrzucić spadek po terminie?

Czy można odrzucić spadek po terminie? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:53:04

Tylko wyjątkowe przypadki stanowią sytuację, w której może mieć miejsce odrzucenie spadku po terminie. Od października 2015 roku mamy do czynienia z nowymi zasadami w zakresie prawa spadkowego. Zgodnie z nimi, jeśli spadkobierca po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, nie złoży oświadczenia, następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli chodzi o te zasady, to stosowane są one tylko w stosunku do spadków otwartych po wymienionej dacie.

Odrzucenie spadku po terminie

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi lub z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkodawcy. Spadkobierca może też odrzucić spadek w ściśle określonym obowiązującym go terminie.

W przypadku osób, które są spadkobiercami niemającymi pełnej zdolności do czynności prawnych brak oświadczenia w terminie jednoznaczny jest z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku po terminie możliwe jest tylko wtedy, gdy oświadczenie o przyjęciu spadku zostało złożone pod wpływem groźby lub błędu. Sąd wymaga wykazania, że błąd stanowiący podstawę do uchylenia od skutków prawnych musi być istotny. Musi też ściśle dotyczyć treści oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Istotny błąd, o którym mowa, nie może być konsekwencją braku staranności po stronie spadkobiercy. Wniosek będzie skuteczny, jeśli spadkobierca uzasadni okoliczności sprawy. Brak wiedzy na temat problemów i długów finansowych spadkodawcy można uzasadnić wieloletnim brakiem kontaktów ze spadkodawcą. Kolejnym istotnym uzasadnieniem istotnego błędu jest wskazanie, że spadkobierca dopełnił wszelkich starań, aby ustalić wartość majątku w określonym prawem terminie.

Złożenie wniosku o odrzucenie spadku po terminie wiąże się z nową sprawą sądową. Dla sądu najważniejsze jest uzasadnienie, dlaczego spadkobierca chce uchylić się od oświadczenia o przyjęciu spadku.

Odrzucenie spadku po terminie – działanie pod groźbą

Jeśli spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku pod wpływem groźby innego spadkobiercy lub osoby trzeciej, ma prawo do złożenia wniosku o odrzucenie spadku po terminie. W tej sytuacji również konieczne jest udowodnienie okoliczności sprawy.

Odrzucenie spadku po terminie a nowe terminy

Uprawnienie do złożenia wniosku o odrzucenie spadku po terminie wygasa w ciągu roku od dnia wykrycia istotnego błędu będącego podstawą do uchylenia od skutków prawnych związanych ze złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku. W przypadku groźby termin ten jest liczony od dnia, w którym ustała obawa spadkobiercy.

Wróć

Podobne artykuły

Zmiany i odwołanie testamentu

Testament sporządzany jest niejednokrotnie w szczególnych warunkach, zwykle pod wpływem silnych emocji. Zmiany i odwołanie testamentu są możliwe, zawsze jednak musi zajść specjalny powód ku temu. Powyższych czynności testator musi dokonać osobiście. Konieczne jest też, by spadkodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Co istotne,...

Ugoda o zachowek

Zachowek to uprawnienie, które przysługuje osobom bliskim spadkodawcy, jeśli postąpił on w sposób krzywdzący wobec nich w zakresie dziedziczenia majątku spadkowego. Do osób tych należą dzieci, wnuki, małżonek oraz rodzice. Pokrzywdzenie może dotyczyć pominięcia spadkobierców w testamencie lub rozdania w drodze umów darowizny majątek, pomijając...

Przyjęcie spadku wprost

Jedną z możliwości przyjęcia spadku jest jego przyjęcie wprost. Takie działanie niesie za sobą określone skutki prawne. Kto i w jakich terminach może złożyć stosowne oświadczenie w tej kwestii? Co warto wiedzieć o przyjęciu spadku wprost? Spadkobierca nabywa spadek zawsze z mocy prawa i to z chwilą śmierci spadkodawcy. Inaczej mówiąc, nabycie...

Bezdzietne małżeństwo a dziedziczenie

Bezdzietne małżeństwo, aby mogło być pewne, że w razie śmierci jednego z małżonków, drugie z nich dostanie w spadku cały ich dorobek życia, koniecznie muszą spisać testament. W świetle prawa żyjącemu małżonkowi należy się jedynie połowa wartości spadku. Komu reszta? Dziedziczą też rodzice i rodzeństwo Małżeństwo bez dzieci, musi zabezpieczyć...