DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/04/portrait-932831_960_720-2.jpg

Co wybrać? Rozwód czy separacja?

Co wybrać? Rozwód czy separacja? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:12:09

Aby podjąć decyzję rozwód czy separacja, konieczne jest poznanie istoty tych dwóch instytucji. Wybierając rozwód decydujemy się na rozwiązanie małżeństwa. Separacją jest natomiast czasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej.

Rozkład pożycia, różnice pomiędzy rozwodem a separacją

Aby uzyskać separację wystarczy uznanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. W przypadku rozwodu koniecznością jego orzeczenia musi być zupełny i trwały rozkład pożycia.

Kiedy rozwód, a kiedy separacja?

W przypadku sytuacji, gdzie oboje małżonków nie widzi szans na dalsze życie w związku bądź jedno lub dwoje z nich chcą zawrzeć nowy związek małżeński konieczny staje się rozwód.

Jeśli małżonkowie widzą jakąkolwiek szansę na naprawę ich związku, warto pomyśleć o separacji. Jako pośrednie rozwiązanie ma ona na celu wspomożenie małżonków w porozumieniu się. Separacja to bardzo dobre rozwiązanie, gdy w związku są małoletnie dzieci. Należy bowiem pamiętać, że sąd przede wszystkim bierze pod uwagę właśnie ich dobro. Zarówno rozwód jak i separacja mogą przez sąd nie zostać orzeczone, jeśli z ich powody miałyby ucierpieć małoletnie dzieci. Kolejnym powodem braku orzeczenia rozwodu bądź separacji jest poważna przeszkoda w postaci ciężkiej choroby jednego z małżonków.

Skutki prawne rozwodu i separacji

W przypadku separacji ustalane są te same kwestie, co w przypadku rozwodu. Należą do nich sprawy majątkowe, opieka nad dziećmi, alimenty. Wyjątkiem jest fakt, że po orzeczeniu separacji małżonkowie nie mogą zawrzeć kolejnego małżeństwa.

Do orzeczenia separacji nie wymagana jest zgoda drugiego małżonka. Wystąpić może o nią nawet osoba winna rozkładu pożycia.

Aby rozwiać wątpliwości

Jeśli małżonkowie mają wątpliwości, zazwyczaj oznacza to sytuację, w której oboje mają na względzie fakt, że mogliby dojść do porozumienia. W przypadku rozwodów mają ich relatywnie mniej. Separacja jest więc w pierwszym wypadku najrozsądniejszą drogą, jeśli jednak nie będzie ona próbą udowadniania sobie przez małżonków o tym, że poradzą sobie bez siebie. Źle wykorzystana instytucja separacji może doprowadzić do jeszcze większego poróżnienia stron. Dlatego podejmując decyzję o niej, warto od samego początku szukać specjalistycznej pomocy. Rozwód jest ostatecznością rodzącą konsekwencje prawne, ale przede wszystkim emocjonalne.

Wróć

Podobne artykuły

Alimenty wstecz

Alimenty to świadczenia mające na celu zaspokojenie bieżących potrzeb osoby uprawnionej, nie – przeszłych i zaspokojonych. Czy alimenty wstecz są możliwe? Jeśli powód nie przedstawi dowodów na istnienie niezaspokojonych potrzeb uprawnionego, Sąd zasądzi alimenty od daty wniesienia powództwa. Co do zasady, roszczenie alimentacyjne jest formułowane...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Rozwód jest zasadny wówczas, gdy więzi, które łączyły niegdyś małżonków wygasły. Nie zawsze jednak sąd będzie mógł o nim orzec. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których małżonkowie nie uzyskają rozwodu. O jakich mowa? Ustawodawca przewidział w polskim prawie zasadę trwałości małżeństwa. Jeżeli jednak „między małżonkami nastąpił zupełny...

Dziecko jako świadek w sprawie rozwodowej?

Częścią wyroku wydawanego przez sąd w sprawie rozwodowej jest orzeczenie o władzy rodzicielskiej oraz o kontaktach z dzieckiem. Sąd podejmuje decyzję kierując się dobrem dziecka, dlatego, przed wydaniem wyroku, może poza salą posiedzeń sądowych wysłuchać co ma ono do powiedzenia i jakie są jego życzenia. Zgodnie z ustaleniami Konwencji o...