Zabezpieczenie spadku przeprowadza się w wypadku, gdy istnieje obawa o niekorzystne rozporządzenie majątkiem lub prawami po zmarłym przez niepowołane osoby. Głównymi przesłankami do zabezpieczenia spadku ujętymi w przepisach jest ryzyko naruszenia rzeczy i praw poprzez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie lub wyżej wymienione nieusprawiedliwione rozporządzenie.
Wniosek o zabezpieczenie spadku
Wniosek o zabezpieczenie może złożyć każdy, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą. Uprawnionym do złożenia wniosku jest także wykonawca testamentu, współwłaściciel rzeczy, współuprawniony co do praw pozostałych po spadkodawcy, wierzyciel mający pisemny dowód należności przeciwko spadkodawcy oraz właściwy urząd skarbowy. W przypadku wniosku o zabezpieczenie spadku osoba składająca musi go uzasadnić.
Zabezpieczenia spadku dokonuje się na wniosek lub z urzędu, sąd poweźmie wiadomość, że spadkobierca jest nieznany, nieobecny lub nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych i nie ma ustawowego przedstawiciela.
Wniosek o zabezpieczenie spadku kieruje się do sądu właściwego miejscowo ze względu na miejsce położenia rzeczy, które należą do spadkodawcy. Od wniosku obowiązuje opłata sądowa w wysokości 50 zł.
Jak zabezpieczany jest spadek?
Środkami, które służą do zabezpieczenia spadku są:
- spisanie majątku ruchomego i oddanie go pod dozór
- złożenie do depozytu
- ustanowienie zarządu tymczasowego
- ustanowienie dozoru nad nieruchomością
Zastosowanie jednego z tych środków nie wyłącza zastosowania innych, równocześnie lub kolejno. Zabezpieczenie spadku następuje na okres przejściowy. Jest ono uchylane z urzędu w wypadku ustania potrzeby, np. gdy zgłosi się spadkobierca wraz z postanowieniem nabycia spadku.