Trzy najpopularniejsze rodzaje testamentów to: notarialny, własnoręczny oraz ustny. Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, szykują się zmiany i z kodeksu cywilnego prawdopodobnie wykreślony zostanie przepis uznający testament ustny w dotychczasowej postaci.
Na czym polega testament ustny i dlaczego ma dojść do zmian w jego zapisie? Aby testament ustny był ważny, do jego wysłuchania potrzeba trzech świadków. Jest to zgodne z art. 952 kodeksu cywilnego (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) i dopuszczalne tylko wtedy, gdy zachodzi obawa rychłej śmierci albo zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe.
W sprawach, gdzie w grę wchodzą pieniądze, często jednak dochodzi do nadużyć i manipulacji. Osoby zainteresowane spadkiem mogą, wkładając w to odrobinę wysiłku, doprowadzić do sfałszowania woli zmarłego.
Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, oprócz dwóch świadków wymagana będzie obecność urzędnika: wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Urzędnik w obecności świadków będzie miał obowiązek spisania ostatniej woli osoby umierającej.
Źródło: Gazeta Prawna