W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe.
Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej sytuacji wspólnota majątkowa zobowiązuje do spłaty długów męża/żony. Jeśli oboje są stronami czynności prawnej, która powoduje powstanie długu (np. wspólne zaciągnięcie kredytu), ponoszą oczywiście odpowiedzialność, której dopełniają za pośrednictwem majątku wspólnego.
Istnieją jednak sytuacje, w którym mimo wspólnoty, za dług może odpowiadać jeden z małżonków w granicach swojego majątku osobistego. Jakie to sytuacje? Np. gdy dług jest wynikiem zaciągnięcia zobowiązania przez jednego z małżonków, za zgodą drugiego. W takim wypadku wierzyciel może żądać spłaty długu z majątku osobistego małżonka, będącego stroną czynności prawnej. Ma prawo też jednak zażądać spłaty z majątku wspólnego.
Bardziej klarownie wygląda sprawa w przypadku, gdy nie wyraziliśmy zgody na zaciągnięcie zobowiązań finansowych przez małżonka. W takiej sytuacji osoba, która bez naszej zgody w wyniku czynności prawnej doprowadziła do powstania długu, odpowiada za niego majątkiem osobistym, z wynagrodzenia za pracę, z dochodów uzyskanych z innej działalności zarobkowej, a także z korzyści uzyskanych z prawa autorskiego i praw pokrewnych, prawa własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Podobnie będzie w sytuacji, gdy wierzytelność powstała jeszcze przed zawarciem aktu małżeństwa – jej spłata dotyczy wtedy tylko majątku osobistego małżonka.
W sytuacji, w której powstanie wierzytelności jest wynikiem prowadzenia przez małżonka firmy, która stanowi wspólność majątkową, wierzyciel może zostać zaspokojony również z przedmiotów majątkowych należących do tejże firmy. Uzyskany przez wierzyciela tytuł wykonawczy będzie skierowany do obojga małżonków, ale wydany zostanie dopiero po przedstawieniu dokumentu urzędowego bądź prywatnego, stwierdzającego, że dług powstał w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa.