DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2020/07/rozwód.png

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy?

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-07-14 18:37:08

Osoby, które się rozwodzą, z reguły chcą, aby Sąd orzekł o winie. Niestety rozwód z orzekaniem o winie trwa zdecydowanie dłużej, a sprawy te należą do trudnych. Mowa tu o aspekcie emocjonalnym dla każdej ze stron postępowania, ale też dla pełnomocników prowadzących sprawę rozwodową. Każda sprawa, jak również sytuacja rozwodzących się małżonków jest inna, dlatego warto wiedzieć, w jakim przypadku lepszym rozwiązaniem jest rozwód z orzeczeniem winy, a kiedy bez winy, czyli szybki rozwód. Czy opłaca się walczyć o to, aby małżonek został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa?

Kwestia winy rozpadu małżeństwa

W sprawie o rozwód każda ze stron może żądać orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy drugiej strony. Można żądać, żeby Sąd nie rozpatrywał, kto jest winny rozpadu małżeństwa, gdzie mowa jest o tzw. rozwodzie bez orzekania o winie lub wnioskować o to, żeby Sąd orzekł rozwód z winy obydwu stron.

Dlaczego sprawę rozwodową warto powierzyć adwokatowi? Przede wszystkim z uwagi na to, że adwokat przeprowadza z klientem dokładną rozmowę, a następnie analizuje sytuację, po czym wyciąga wnioski dotyczące możliwości wygrania sprawy. Na tej podstawie doradza klientowi najlepsze rozwiązanie.

Różnice w skutkach między konkretnymi wyrokami

W zależności od wyroku mamy do czynienia z wieloma skutkami prawnymi. Jednym z nich jest możliwość dochodzenia alimentów od byłego małżonka. W przypadku wyroku bez orzekania o winie, w sytuacji popadnięcia w niedostatek, każda ze stron może żądać od drugiej środków utrzymania. Taki sam skutek prawny niesie ze sobą rozwód z orzeczeniem winy obojga małżonków lub orzeczenie rozwodu bez winy.

W przypadku wyłącznej winy jednej ze stron druga strona może żądać od niej alimentów niezależnie od niedostatku. Wystarczającym powodem do alimentacji jest gorsza sytuacja materialna po rozwodzie.

Rozwód z orzeczeniem winy czy bez?

Każda sprawa rozwodowa to inne okoliczności i dowody. Osoby rozwodzące się powinny mieć świadomość tego, że rozwód orzekający winę jest niezwykle długi i ma ogromny wpływ na emocje. Z uwagi na emocjonalny aspekt strony potrzebują w tym czasie pomocy psychologicznej. Adwokaci są zgodni co do tego, że jeśli stronom zależy na orzeczeniu winy za rozpad małżeństwa wyłącznie z uwagi na satysfakcję i dowód na papierze, lepiej zrezygnować i doprowadzić do zdecydowanie szybszego rozwodu, bez winy.

Wróć

Podobne artykuły

Wszystko o mediacji rodzinnej

Mediacja rodzinna jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której bezstronny i neutralny mediator towarzyszy członkom rodziny w procesie uzgodnień za ich dobrowolną zgodą oraz przy zachowaniu poufności. Mediator pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów stron oraz, o ile taka jest ich wola, wypracowaniu...

Rozwód a separacja

Aby orzec rozwód, sąd musi ustalić, że pomiędzy stronami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Do uzyskania separacji wystarczy, aby nastąpił zupełny rozkład pożycia, nie musi on być trwały. Co oznacza rozkład pożycia? Oznacza zerwanie więzi uczuciowej, seksualnej oraz gospodarczej. Rozkład pożycia jest trwały jeżeli można...

Mediacja w sprawie o rozwód

W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...