Rozdzielność majątkowa wprowadzona w małżeństwie jest sposobem na uregulowanie kwestii majątkowych wyłącznie na czas jego trwania. Ustrój ten nie ma wpływu na dziedziczenie. Małżonek dziedziczy na tych samych zasadach i w takim samym udziale, jak gdyby pomiędzy małżonkami istniała wspólność małżeńska.
Rozdzielność majątkowa – jak wygląda w praktyce?
Zawarcie umowy o rozdzielność majątkową podyktowana jest zwykle względami finansowymi. W jej wyniku małżonkowie nie posiadają wspólnego majątku a dwa odrębne majątki osobiste. Rozdzielność majątkowa nie wpływa jednak w żaden bezpośredni sposób na dziedziczenie ustawowe. Każdy z małżonków uprawniony jest do dziedziczenia majątku wchodzącego w skład majątku osobistego drugiego małżonka. Dziedziczy więc majątek, co do którego za życia małżonka nie miał większych uprawnień.
Małżonek pozostający w ustroju rozdzielności majątkowej uprawniony jest do dziedziczenia na zasadach ogólnych, czyli w równych częściach z dziećmi małżonka w wysokości nie mniejszej niż ¼ udziału w spadku, w wysokości ½ udziału w spadku, dziedzicząc z rodzicami małżonka, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa małżonka.
Dziedziczenie przy rozdzielności majątkowej i wspólności majątkowej – różnice
Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy dziedziczeniem w ustroju rozdzielności majątkowej a dziedziczeniem w ramach wspólności majątkowej. Przy wspólności majątkowej w chwili śmierci małżonka majątek wspólny małżonków dzielony jest na dwie części po ½. Jedną połowę dziedziczy małżonek, a druga podlega ustawowemu dziedziczeniu, do którego małżonek pozostający przy życiu ma również prawo.
Pomimo zawarcia intercyzy małżonek dziedziczy po zmarłym małżonku na zasadach ogólnych zawartych w kodeksie cywilnym. Dziedziczenie odbywa się na podstawie testamentu lub według zasad wynikających z ustawy.