DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/04/pair-2914879__340-2.jpg

Jak przepisać majątek?

Jak przepisać majątek? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:55:18

Zabezpieczenie przyszłości najbliższych osób jest zasadniczą kwestią. Warto wiedzieć, czy w tym wypadki konieczne jest spisanie testamentu, czy na przykład zdanie się na prawo spadkowe. Jak przepisać majątek? Jest to pytanie, którego odpowiedzią jest kilka możliwości. Oczywiście każda z nich niesie ze sobą konkretne konsekwencje.

Jak przekazać majątek – testament

Jednym ze sposobów przekazania majątku jest testament. Funkcjonuje on z wiadomych powodów dopiero po śmierci osoby, która spisała taki testament. Gdy spadkodawca nie ma zamiaru zdawać się na przepisy spadkowe, a jednocześnie podzielić majątku w inny sposób, niż stanowią o tym reguły ustawowego dziedziczenia, może skorzystać z testamentu. Ten powinien być opatrzony podpisem i datą. Testament najlepiej sporządzić w obecności notariusza. Warto pamiętać, że nawet jeśli spadkodawca pominął w testamencie małżonkę/małżonka i dzieci, mają oni prawo do zachowku. W przypadku niezostawienia przez spadkodawcę testamentu, wyrażenia swojej woli względem spraw majątkowych na wypadek śmierci, dzieci, bliscy i dalsi krewni mogą dziedziczyć zgodnie z przepisami dziedziczenia ustawowego. W pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci i małżonek spadkodawcy. Dziedziczą oni w częściach równych.

Zapis zwykły i windykacyjny określonych przedmiotów majątku

Zapis dotyczy zawsze konkretnego składnika majątku. Może być to przedmiot, samochód, dom, a także określona suma pieniędzy. Przedmiotem zapisu jest zobowiązanie do przeniesienia własności i wydania rzeczy. Zapis może dotyczyć obowiązku ustanowienia na rzecz konkretnej osoby służebności osobistej mieszkania czy użytkowania.

Zapis zwykły. Spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby.

Zapis windykacyjny. W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku. Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:

  • rzecz oznaczona co do tożsamości,
  • zbywalne prawo majątkowe,
  • przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne,
  • ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Jak przekazać majątek – umowa darowizny

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Nie stanowią darowizny następujące bezpłatne przysporzenia:

  • gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej innymi przepisami kodeksu,
  • gdy kto zrzeka się prawa, którego jeszcze nie nabył albo które nabył w taki sposób, że w razie zrzeczenia się prawo jest uważane za nienabyte.

Umowa darowizny dochodzi do skutku, gdy obdarowany wyrazi zgodę na nieodpłatne przyjęcie pieniędzy, rzeczy lub prawa należącego do darczyńcy.

Umowa dożywocia

Umowa dożywocia jest umową cywilnoprawną. Na jej podstawie uprawniony z umowy dożywocia przenosi na zobowiązanego własność nieruchomości. W zamian zobowiązany zobowiązuje się utrzymywać uprawnionego i zapewniać mu opiekę do końca jego życia.

Wróć

Podobne artykuły

Zmiany w sporządzaniu testamentu ustnego

Trzy najpopularniejsze rodzaje testamentów to: notarialny, własnoręczny oraz ustny. Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości, szykują się zmiany i z kodeksu cywilnego prawdopodobnie wykreślony zostanie przepis uznający testament ustny w dotychczasowej postaci.  Na czym polega testament ustny i dlaczego ma dojść do zmian w jego zapisie? Aby...

Kiedy testament jest nieważny?

W przypadku dziedziczenia testamentowego podstawą jest testament sporządzony przez spadkodawcę. Sporządzenie to musi być wykonane w jednej z form przewidzianych przez przepisy kodeksu cywilnego. Zdarzają się sytuacje, gdy osoba, choć posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, sporządziła testament w sposób wadliwy. Skutkiem takiej czynności...

Rozwód a dziedziczenie

Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje ustanie małżeństwa. Sytuacja ta niesie ze sobą konsekwencje prawne. Byli małżonkowie nie dziedziczą z ustawy po sobie. Co więcej, tracą również prawo do zachowku. Dziedziczenie po rozwodzie jest możliwe wyłącznie na mocy testamentu i powołania w nim do spadku byłego małżonka. Dziedziczenie po rozwodzie Wyrok...

Konsekwencje odrzucenia spadku

Nie zawsze spadek oznacza korzyści i wzbogacenie się. W praktyce – o czym trzeba pamiętać – może zdarzyć się, że masą spadkową będą jedynie długi i zobowiązania. Odrzucenie spadku wiąże się jednak z konsekwencjami. Jakimi? Przyjęcie, jak i odrzucenie spadku uregulowane jest w Kodeksie cywilnym w art. od 1012 do 1024. Trzeba zauważyć, że prawo...