Postępowanie sądowe w sprawie o alimenty może być długie. Osoby ubiegające się o środki do życia powinny pamiętać, że istnieje tymczasowa ochrona na czas trwania sprawy. Jest do zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych. Podstawę tego zabezpieczenia stanowi uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.
Czym jest zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych?
Zabezpieczenie alimentów stanowi formę tymczasowej ochrony na czas trwania postępowania. Jak wynika z art. 753 Kodeksu Postępowania Cywilnego, zabezpieczenie może mieć formę jednorazowej lub okresowej zapłaty określonej sumy pieniędzy. Najczęściej spotykane jest zabezpieczenie miesięczne.
Co to jest uprawdopodobnienie istnienia roszczenia?
Podstawą zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego jest uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Należy pamiętać, że występując z wnioskiem o zabezpieczenie, nie ma konieczności wykazania, że jego brak utrudni lub uniemożliwi osiągnięcie celu postępowania lub wykonanie orzeczenia, które w sprawie zapadnie.
Kto może złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego?
Z żądaniem udzielenia zabezpieczenia alimentów może wystąpić każda strona lub uczestnik postępowania, jeśli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Postępowaniu w tego typu sprawach nadawana jest klauzula wykonalności. Od momentu otrzymania postanowienia możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wniosek o przyznanie zabezpieczenia powinien znaleźć się w pozwie o zasądzenie alimentów. Może zostać również zgłoszony w czasie rozprawy. Jest zwolniony od jakichkolwiek opłat sądowych. Należy pamiętać, że wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych musi odpowiadać wymogom formalnym właściwym dla pisma procesowego. Musi zawierać: oznaczenie sądu, dane personalne stron, rodzaj pisma, załączniki, podpisy oraz odpis wniosku.
We wniosku należy zawrzeć:
- kwotę zabezpieczenia,
- sposób spełnienia świadczenia,
- okoliczności uwiarygadniające istnienie roszczenia.