Aby adwokat mógł działać w imieniu klienta, musi zostać do tego upoważniony. Wówczas może reprezentować klienta przed sądami, urzędami oraz wszelkimi podmiotami prawnymi. Instytucją prawa cywilnego, która umożliwia dokonywanie czynności prawnych w czyimś imieniu jest przedstawicielstwo.
Przedstawicielstwo – dwa rodzaje
Rozróżnia się dwa rodzaje przedstawicielstwa: ustawowe opierające się na przepisach ustawy oraz drugie opierające się na pełnomocnictwie, czyli oświadczeniu woli mocodawcy. Decydując się na rozpoczęcie współpracy z kancelarią adwokacką, klient musi podpisać pełnomocnictwo, które uprawnia adwokata do działania w jego imieniu. Niepodpisanie pełnomocnictwa nie wywołuje skutków prawnych działań kancelarii adwokackiej.
Kiedy pełnomocnictwo nie jest konieczne?
Adwokat nie zawsze musi występować w roli pełnomocnika. W przypadku gdy klient przychodzi do kancelarii tylko po poradę prawną, pełnomocnictwo nie jest wymagane.
Przedstawicielstwo – główna zaleta
Pełnomocnik posiada fachową wiedzę, dlatego jest w stanie uchronić swojego klienta przed wieloma ryzykownymi krokami, a w konsekwencji przed negatywnymi skutkami prawnymi. Większość czynności prawnych wymaga dokładnego profesjonalnego przygotowania merytorycznego, które jest domeną adwokata. Jest to jednocześnie istotna zaleta posiadania przedstawiciela ustawowego. Jego wybór musi być jednak dobrze przemyślany, dlatego warto sięgać do opinii innych klientów, rodziny czy znajomych, którzy korzystali z usług danego adwokata.