DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2015/12/family-law-329569_960_720-2.jpg

Do kogo o poradę? Adwokat czy prawnik?

Do kogo o poradę? Adwokat czy prawnik? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2015-10-14 17:46:50

Adwokat posiadający własną kancelarię, bogate doświadczenie zarówno w świadczeniu porad prawnych, jak i prowadzeniu spraw sądowych jest z całą pewnością niekwestionowanym wyborem pomiędzy prawnikiem.To osoba, która skończyła wyższe studia prawnicze, ukończyła trzyletnią aplikację adwokacką i zdała państwowy egzamin zawodowy. Prawnik jest osobą która ukończyła wyższe studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra.

Adwokat jest zatem najwyższy stopniem, biorąc pod uwagę zawody prawnicze, a prawnik najniższym.

Jakie korzyści dzięki adwokatowi?

Najważniejszą korzyścią dla klientów adwokata jest to, że może on oprócz udzielania porad prawnych, sporządzania pism, umów, wniosków reprezentować klientów przed sądami wszystkich instancji. Nie obejmują go bowiem żadne ograniczenia w zakresie prowadzonych spraw. Może więc podjąć się prowadzenia sprawy z każdej gałęzi prawa, nawet prawa karnego.

W przeciwieństwie do prawnika adwokata obowiązują ścisłe zasady etyki zawodowej oraz podlega on kontroli i nadzorowi organów samorządowych adwokatury. Te dwa zawody różnią się również obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej.

Kolejną korzystną dla klientów kancelarii adwokackich jest fakt, że na adwokata nałożony jest obowiązek posiadania ubezpieczenia cywilnego. To dzięki niemu klienci mają gwarantowane odszkodowanie, jeśli z winy adwokata zostaliby w sprawie poszkodowani.

Zwrócenie się z problemem do adwokata da nam o wiele więcej pewności, z jaką każdy z nas chciałby spotkać się w swojej sprawie. Prawnik nie wystąpi przed sądem, a udzielona porada z całą pewnością nie będzie miała tak kompleksowego charakteru, jak udzielona przez nie tylko wykwalifikowanego, ale i doświadczonego adwokata.

Adwokat ze swoimi najszerszymi uprawnieniami to jednoznaczny wybór bez różnicy, czy problem będzie dotyczył prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego, rodzinnego czy też karnego wykroczeń.

Wszystkie

Podobne artykuły

O przedstawicielstwie

Aby adwokat mógł działać w imieniu klienta, musi zostać do tego upoważniony. Wówczas może reprezentować klienta przed sądami, urzędami oraz wszelkimi podmiotami prawnymi. Instytucją prawa cywilnego, która umożliwia dokonywanie czynności prawnych w czyimś imieniu jest przedstawicielstwo. Przedstawicielstwo – dwa rodzaje Rozróżnia się dwa rodzaje...

Czy adwokat może odmówić przyjęcia obrony?

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta i jednoznaczna, ale po głębszej analizie i tak wychodzi na to, że punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Jak to zatem jest z punktu widzenia adwokatów? Gdy słyszymy na co dzień w wiadomościach o sprawach karnych, w których pojawiają się wątki morderstwa czy gwałtów i widzimy ludzi...