DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/07/hair-flying-142210_960_720-2.jpg

Czym jest dobro dziecka w sprawach rozwodowych?

Czym jest dobro dziecka w sprawach rozwodowych? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:09:58

Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Czym jest dobro dziecka, skoro tak naprawdę w żadnej ustawie nie znajdujemy jego definicji?

Rodzina a dobro dziecka

Rodzina to podstawowa komórka życia społecznego. To właśnie jej funkcjonowanie jest poddawane jest ocenie sądu w kwestii orzecznictwa rozwodu. Sąd ocenia dzięki przedstawionym dowodom i zeznaniom świadków aktualną i przyszła sytuację dziecka.

Rozważaniom sądowym podlegają więc poniższe kwestie zabezpieczające dobro dziecka:

  • czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi dziecka z rodzicem, z którym nie będzie ono zamieszkiwało
  • czy po rozwodzie sytuacje: materialna, bytowa i emocjonalna nie ulegną pogorszeniu
  • czy utrzymanie bieżącej sytuacji nie jest dla dziecka korzystniejszym rozwiązaniem niż orzeczenie sądu

Sąd orzeka rozwód, jeśli z powyższych obserwacji wynika, że środki wychowania dziecka są zapewnione, a kontakt z rodzicami nie jest utrudniony.

Wywiad środowiskowy kuratora

To właśnie wywiad środowiskowy kuratora zawodowego jest przez sąd najczęściej stosowaną metodą przeprowadzania ustaleń dotyczących warunków wychowawczych i sytuacji bytowej dziecka.

Ponadto chcący rozwieść się małżonkowie mogą zaoferować sądowi świadka, który przedstawi sytuację, w jakiej znajduje się dziecko i w jakiej będzie znajdowało się po rozwodzie.

Dobro dziecka a potrzeby życiowe

Dobro dziecka przemawia za tym, by wychowywało się ono w trwałej i dobrze funkcjonującej rodzinie. Pojęcie dobra dziecka interpretowane jest więc w ten sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych dziecka. Nie bez znaczenia dla sądu mają więc oprócz zapewnienia dziecku prawidłowego rozwoju, wartości duchowe. Aspekt intelektualny i moralny są dla sądu równie kluczowe, co aspekt materialny.

Wróć

Podobne artykuły

Eksmisja małżonka po rozwodzie

Eksmisja małżonka po rozwodzie, jak wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stosowana jest w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkanie. Sąd w takiej sytuacji może nakazać w wyroku rozwodowym eksmisję małżonka na żądanie drugiej strony. Eksmisja małżonka po rozwodzie...

Rozwód a dziedziczenie

Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje ustanie małżeństwa. Sytuacja ta niesie ze sobą konsekwencje prawne. Byli małżonkowie nie dziedziczą z ustawy po sobie. Co więcej, tracą również prawo do zachowku. Dziedziczenie po rozwodzie jest możliwe wyłącznie na mocy testamentu i powołania w nim do spadku byłego małżonka. Dziedziczenie po rozwodzie Wyrok...

Rozkład pożycia małżeńskiego w świetle prawa - przykłady

Koniecznym warunkiem orzeczenia rozwodu jest ustalenie przez sąd zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Za objaw zupełnego i trwałego rozkładu małżeńskiego uznaje się ustanie wspólnoty duchowej, fizycznej i gospodarczej. Warto podkreślić przy tej okazji, że pomimo zerwania jednej z powyższych więzi nie można mówić o zupełnym i...

Wszystko o mediacji rodzinnej

Mediacja rodzinna jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której bezstronny i neutralny mediator towarzyszy członkom rodziny w procesie uzgodnień za ich dobrowolną zgodą oraz przy zachowaniu poufności. Mediator pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów stron oraz, o ile taka jest ich wola, wypracowaniu...