DE / EN

Artykuły

O porządku dziedziczenia bez testamentu

O porządku dziedziczenia bez testamentu Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:15

Gdy nie ma testamentu obowiązuje ustawowe dziedziczenie. Jest to kolejność zapisana w kodeksie cywilnym. Jeśli nie ma testamentu jak również zapisu windykacyjnego spadkobiercy otrzymają majątek po zmarłym w całości. Każdy ze spadkobierców ściśle według prawa otrzyma wówczas udział określony ułamkowo.

Właścicielem majątku po zmarłym bez testamentu można stać się po przeprowadzonym w sądzie postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku lub notarialnym sporządzeniu poświadczenia dziedziczenia.

Ustawowa kolejność dziedziczenia

  1. W pierwszej kolejności dziedziczą małżonek i dzieci zmarłego w równych częściach. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
  2. Jeśli małżonek spadkodawcy umarł przed nim, całość dziedziczą dzieci w równych częściach.
  3. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.
  4. Zasadę tę stosuje się do dalszych zstępnych, wnuków, prawnuków.
  5. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych .
  6. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
  7. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.
  8. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.
  9. Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.
  10. Jeśli nie żyją małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa, dziedziczą dziadkowie w częściach równych.
Wróć

Podobne artykuły

Jakie terminy w sprawach spadkowych?

Prawo spadkowe jak każde inne posiada określone przepisami terminy na dokonanie określonych czynności. Pewne z nich nie posiadają ograniczeń czasowych. Niemniej jednak warto wiedzieć o tych najistotniejszych, by nie utracić określonych uprawnień lub nie doprowadzić do przedawnienia roszczenia. Jakie czynności bez przedawnienia? Nie przedawnia...

Jak zabezpieczyć swój testament?

W jaki sposób zabezpieczyć testament przed zniszczeniem lub przed ukryciem go przez osoby w nim pominięte, wydziedziczone albo niezadowolone z zapisów? Wystarczy zarejestrować go w Notarialnym Rejestrze Testamentów. W Polsce w Notarialnym Rejestrze Testamentów zarejestrowanych zostało ponad 10 tys. aktów ostatniej woli, spisanych samodzielnie...

Spadek po dziadkach

W sytuacji, gdy dziadkowie jako spadkodawcy nie pozostawią po sobie testamentu, ma miejsce dziedziczenie ustawowe. W pierwszej kolejności do dziedziczenia z ustawy powołani są małżonek spadkodawcy i dzieci spadkodawcy. Dopiero gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, wnuk dojdzie do dziedziczenia po swoim dziadku. Wnuk spadkodawcy...

Zmiany i odwołanie testamentu

Testament sporządzany jest niejednokrotnie w szczególnych warunkach, zwykle pod wpływem silnych emocji. Zmiany i odwołanie testamentu są możliwe, zawsze jednak musi zajść specjalny powód ku temu. Powyższych czynności testator musi dokonać osobiście. Konieczne jest też, by spadkodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Co istotne,...