DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/02/will-2.jpg

Konsekwencje odrzucenia spadku

Konsekwencje odrzucenia spadku Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:07

Nie zawsze spadek oznacza korzyści i wzbogacenie się. W praktyce – o czym trzeba pamiętać – może zdarzyć się, że masą spadkową będą jedynie długi i zobowiązania. Odrzucenie spadku wiąże się jednak z konsekwencjami. Jakimi?

Przyjęcie, jak i odrzucenie spadku uregulowane jest w Kodeksie cywilnym w art. od 1012 do 1024. Trzeba zauważyć, że prawo zarówno do przyjęcia, jak i odrzucenia spadku ma każda osoba, która powołana została do dziedziczenia. Niezależnie od decyzji, ma ona sześć miesięcy na złożenie stosownego oświadczenia, które liczy się od dnia, w którym to dowiedziała się ona o tytule swojego powołania. Warto pamiętać, że oświadczenie takie złożyć należy w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym albo ustnej przed sądem lub notariuszem. Spadkobierca, która spadek odrzuci, zgodnie z art. 1020 Kodeksu cywilnego, „zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku”. To zaś pociąga za sobą określone konsekwencje.

Kto zostaje powołany do spadku?

Odrzucenie spadku wiąże się ściśle z sytuacją pozostałych spadkobierców. I tak, zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującego prawa, udział spadkowy, który został odrzucony przez spadkobiercę przysługuje kolejno:

  • jego dzieciom, jeżeli posiadał je w momencie otwarcia spadku,
  • pozostałym spadkobiercom ustawowym, jeżeli spadkobierca zrzekający się nie miał zstępnych.

W pierwszym przypadku ważne jest, że rodzice dzieci niepełnoletnich decydują za nie za zgodą sądu rodzinnego. W przypadku zatem, gdy nie chcą oni, aby ich dzieci przejęły masę spadkową, ważne jest złożenie w ich imieniu stosownych oświadczeń.

Co w praktyce?

Odrzucenie spadku związane jest najczęściej z długami i niewielką wartością samego spadku. Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego każdy spadkobierca może przyjąć spadek „bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”. W przypadku, gdy nie warto przyjmować spadku z dobrodziejstwem inwentarza, osoby powołane do spadku najczęściej z niego rezygnują. Ale to nie jedyny powód, dla którego spadkobiercy podejmują taką decyzję.

Przekazanie udziału pozostałym spadkobiercom

W praktyce część spadkobierców odrzuca spadek również z innego powodu. Mowa tu o chęci przekazania udziału spadkowego innym osobom powołanym do spadku. W ten sposób nie jest konieczne przeprowadzanie działu spadku, nie trzeba też martwić się formalnościami, które mogą się przeciągnąć w czasie. Inaczej mówiąc, odrzucenie spadku w takim przypadku oznacza zawsze dwie możliwości. Mowa tu o dziedziczeniu udziału przysługującego zrzekającemu się spadku przez jego zstępnych lub też zwiększeniu udziałów, które przypadają pozostałym spadkobiercom.

Wróć

Podobne artykuły

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku

Osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność prawną, nie posiada natomiast zdolności do czynności prawnych.Oznacza to, że osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków. Tak więc może ona być spadkobiercą, jak również ubiegać się o zachowek. Zdolność do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej Osoba ubezwłasnowolniona...

Wysokość zachowku

W razie śmierci męża, ojca, matki lub innego członka rodziny spadkobiercy dziedziczą majątek na podstawie ustawy bądź testamentu. Jeśli spadkodawca pozostawia po sobie testament, jednakże wydziedzicza, pomija lub uszczupla należny majątek względem osób, które dziedziczyłyby na podstawie ustawy, wówczas mają one prawo do żądania od innych spadkobierców...

Jaka forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Aby oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku było skuteczne, musi zostać złożone w terminie, czyli w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. Koniecznie musi mieć również zachowaną przewidzianą formę. Jaka forma oświadczenia? Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem...

Rozwód a dziedziczenie

Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje ustanie małżeństwa. Sytuacja ta niesie ze sobą konsekwencje prawne. Byli małżonkowie nie dziedziczą z ustawy po sobie. Co więcej, tracą również prawo do zachowku. Dziedziczenie po rozwodzie jest możliwe wyłącznie na mocy testamentu i powołania w nim do spadku byłego małżonka. Dziedziczenie po rozwodzie Wyrok...