Sąd orzekając rozwód, obligatoryjnie orzeka również o władzy rodzicielskiej. Może powierzyć wykonywanie jej obojgu rodzicom, jeśli jednak przedstawią oni porozumienie o sposobie wykonywania władzy, jak i utrzymania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
Władza rodzicielska dla obojga rodziców
Aby sąd mógł orzec władzę rodzicielską dla obojga rodziców, istotne jest pisemne porozumienie małżonków o sposobie jej wykonywania. Sąd w tym wypadku ma na uwadze wyłącznie dobro dziecka, a więc jeśli chodzi o rodzeństwo, jest zgodny co do tego, że powinno wychowywać się ono wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Więcej o porozumieniu wychowawczym
Jeśli rodzice chcą, aby sąd powierzył władzę rodzicielską dla obojga, powinni sporządzić odpowiedni plan wychowawczy. Powinien on zawierać wszelkie najważniejsze kwestie i dopasować je do ich indywidualnej sytuacji rodzinnej. W porozumieniu muszą znaleźć się zapisy dotyczące opieki nad dzieckiem, kontaktów, wydatków oraz podejmowania decyzji.
Rozstrzygnięcia sądu w sprawie władzy rodzicielskiej
W praktyce nie oznacza, że sąd zawsze powierza władzę rodzicielską obojgu rodzicom. Rozstrzygnięcia mogą być następujące:
- pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom
- powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając przy tym władzę drugiego z nich do określonych obowiązków i uprawnień wobec dziecka
- zawieszenie władzy rodzicielskiej obojga lub jednego z rodziców
- pozbawienie władzy rodzicielskiej obojga lub jednego z rodziców