DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/writing-1209121__340.jpg

Kiedy testament jest nieważny?

Kiedy testament jest nieważny? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:52:28

W przypadku dziedziczenia testamentowego podstawą jest testament sporządzony przez spadkodawcę. Sporządzenie to musi być wykonane w jednej z form przewidzianych przez przepisy kodeksu cywilnego. Zdarzają się sytuacje, gdy osoba, choć posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, sporządziła testament w sposób wadliwy. Skutkiem takiej czynności będzie nieważny testament, który może zostać podważony.

Oczywiste wady testamentu

Do najbardziej oczywistych wad testamentu, które stanowią powód jego podważenia, należy zaliczyć brak podpisu pod własnoręcznym testamentem. Nieważny będzie także testament z brakiem daty.

Podważyć można również testament w sytuacji, gdy wykaże się, że nie został on sporządzony w całości przez spadkodawcę. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego sądowego grafologa.

Nieważny testament – kiedy

Testament zostanie uznany za nieważny, gdy został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Nieważny testament będzie również wtedy, gdy zostanie napisany pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści. Z nieważnym testamentem będziemy mieć do czynienia również wtedy, gdy zostanie ona sporządzony pod wpływem groźby.

Na nieważność z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Brak świadomości przy sporządzaniu testamentu

Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Biorąc pod uwagę osobę chorą psychiczne, należy pamiętać, że dopóki nie została ona ubezwłasnowolniona, testament może zostać uznany za nieważny, gdy zostanie udowodnienie, że osoba ta sporządziła go w chwili choroby. Okoliczność udowodniona może być wyłącznie przez opinię biegłego.

Niejednokrotnie w tego rodzaju sytuacji medyczna dokumentacja może nie być wystarczająca. Wówczas do wydania opinii biegły będzie potrzebował zeznań świadków. Należy pamiętać o tym, aby zawnioskować o ich przesłuchanie. Chodzi o rodzinę, sąsiadów i znajomych zmarłego, którzy mogą opowiedzieć o relacjach ze spadkodawcą.

Nieważny testament sporządzony pod wpływem błędu

Błąd ten oznacza mylne wyobrażenie o rzeczywistym stanie praw lub zupełny brak takiego wyobrażenia. Błąd może dotyczyć stanu faktycznego testatora lub spadkobierców. Może dotyczyć również okoliczności, w jakich testament został sporządzany. Błąd może być także skutkiem pobudek, jakimi kierował się testator, oświadczając swoją wolę.

Nieważny testament sporządzony pod wpływem groźby

Groźba ma miejsce wtedy, gdy jedna osoba, chce zmusić drugą do złożenia oświadczenia woli określonej treści, używając przy tym środków sprowadzających niekorzystne skutki w razie niezłożenia takiego oświadczenia. Groźba ma miejsce wtedy, gdy wywołuje stan obawy powodujący złożenie oświadczenia woli.

Nieważny testament – jak go podważyć?

Aby testament mógł zostać uznany za nieważny, osoba powołująca się na daną okoliczność zobowiązania jest przedstawić wiarygodne dowody, którymi mogą być: zeznania świadków, dokumenty, nagrania, a przede wszystkim opinie biegłych.

Wróć

Podobne artykuły

Adopcja a dziedziczenie

Dziecko adoptowane ma prawo dziedziczyć po swoich rodzicach. Zasada ta działa również w drugą stronę – osoby, które dokonały adopcji mają prawo do dziedziczenia po dziecku. Jak sytuacja wygląda w przypadku adopcji niepełnej? Ustawodawca rozróżnia dwa rodzaje przysposobienia – pełne i niepełne. Do pierwszej sytuacji dochodzi wówczas, gdy „adoptowany...

Dziedziczenie firmy

Firmę lub spółkę dziedziczy się po zmarłym na zasadach dziedziczenia ustawowego. Przechodzi ona wówczas w ręce małżonka, rodziców, rodzeństwa lub dzieci. Jeśli firma trafi do rąk kilku właścicieli, musi zostać podzielona. W takim wypadku konieczne jest wstrzymanie jej działalności. Dziedziczenie firmy może przysporzyć wielu problemów, dlatego...

Na czym polega zachowek?

Przy instytucji spadkowej jaką stanowi zachowek warto się na chwilę zatrzymać. Jest ona bowiem bardzo ważnym zabezpieczeniem finansowym należnym każdemu ustawowemu spadkobiercy. Do osób z rodziny, które ustawowo dziedziczą majątek po zmarłym należą współmałżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice. Jeśli więc w testamencie osoby te zostały pominięte...

Kto może być niegodny dziedziczenia?

W polskim prawie spadkowym istnieje instytucja spadkobiercy niegodnego dziedziczenia. Jej celem jest pozbawienie prawa do dziedziczenia spadkobierców, którzy dopuścili się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy. To niejedyna przesłanka uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia, a tym samym utraty przez niego wszelkich...