W tym roku sejm uchwalił nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ma ona na celu zwiększenie ochrony prawa dziecka w zakresie utrzymywania kontaktów z rodzicami po rozwodzie, ale również wtedy, gdy podjęli oni decyzję o życiu w rozłączeniu.
Pierwsza kwestia władzy rodzicielskiej
Jeszcze do niedawna było tak, że po rozwodzie jednemu z rodziców przydzielana została władza rodzicielska, drugiemu natomiast ograniczana. Działo się tak w przypadku, gdy rodzice nie mogli dojść do porozumienia w tej kwestii i opracować wspólny plan wychowawczy. Kierując się dobrem dziecka, tym samym szukając sposobów na uniknięcie pogarszania się konfliktów pomiędzy rodzicami, uchwalono, że sąd nie musi ograniczać władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców. Tym samym jeśli nie ma rażących powodów ku temu, po rozwodzie małżonków pozostawia władzę rodzicielską obojgu.
Druga kwestia rozstrzyganie o kontaktach z dzieckiem
Do niedawna sąd musiał w wyroku rozwodowym orzec również o kontaktach z dzieckiem. Obecnie, jeśli jest zgodny wniosek rodziców, sąd od takiego orzeczenia może odstąpić. Rodzicom pozostawiona zostaje swoboda odnośnie regulowania tej kwestii.
Trzecia kwestia procedura
W sądach rejonowych istnieje już możliwość łączenia spraw o władzę rodzicielską i kontakty. Skład sądu został ujednolicony do 1 sędziego. Obecnie nie muszą toczyć się już dwie osobne sprawy.