Osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność prawną, nie posiada natomiast zdolności do czynności prawnych.Oznacza to, że osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków. Tak więc może ona być spadkobiercą, jak również ubiegać się o zachowek.
Zdolność do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej
Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie posiada zdolności do czynności prawnych, a w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego posiada ją ograniczoną. W takich sytuacjach czynności prawnych za ubezwłasnowolnionego dokonuje jego opiekun prawny. Reprezentuje ją w toku postępowania o stwierdzenie spadku lub dział spadku.
Dziedziczenie po osobie ubezwłasnowolnionej
Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo nie ma zdolności testowania co znaczy, że nie może sporządzić ważnego testamentu. Testament sporządzony przez osobę niemającą zdolności testowania jest bezwzględnie nieważny. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Osoba ubezwłasnowolniona jest pozbawiona zdolności do czynności prawnych, dlatego też jej majątek podlega dziedziczeniu ustawowemu.
Dziedziczenie ustawowe
Na podstawie ustawy w pierwszej kolejności po zmarłym, dziedziczą jego dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi zmarłego nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.
Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.
Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.