DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2015/12/elderly-woman-1036773_960_720-2.jpg

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2015-12-05 11:15:05

Osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność prawną, nie posiada natomiast zdolności do czynności prawnych.Oznacza to, że osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków. Tak więc może ona być spadkobiercą, jak również ubiegać się o zachowek.

Zdolność do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie posiada zdolności do czynności prawnych, a w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego posiada ją ograniczoną. W takich sytuacjach czynności prawnych za ubezwłasnowolnionego dokonuje jego opiekun prawny. Reprezentuje ją w toku postępowania o stwierdzenie spadku lub dział spadku.

Dziedziczenie po osobie ubezwłasnowolnionej

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo nie ma zdolności testowania co znaczy, że nie może sporządzić ważnego testamentu. Testament sporządzony przez osobę niemającą zdolności testowania jest bezwzględnie nieważny. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Osoba ubezwłasnowolniona jest pozbawiona zdolności do czynności prawnych, dlatego też jej majątek podlega dziedziczeniu ustawowemu.

Dziedziczenie ustawowe

Na podstawie ustawy w pierwszej kolejności po zmarłym, dziedziczą jego dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi zmarłego nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

Wróć

Podobne artykuły

Konsekwencje odrzucenia spadku

Nie zawsze spadek oznacza korzyści i wzbogacenie się. W praktyce – o czym trzeba pamiętać – może zdarzyć się, że masą spadkową będą jedynie długi i zobowiązania. Odrzucenie spadku wiąże się jednak z konsekwencjami. Jakimi? Przyjęcie, jak i odrzucenie spadku uregulowane jest w Kodeksie cywilnym w art. od 1012 do 1024. Trzeba zauważyć, że prawo...

Bezdzietne małżeństwo a dziedziczenie

Bezdzietne małżeństwo, aby mogło być pewne, że w razie śmierci jednego z małżonków, drugie z nich dostanie w spadku cały ich dorobek życia, koniecznie muszą spisać testament. W świetle prawa żyjącemu małżonkowi należy się jedynie połowa wartości spadku. Komu reszta? Dziedziczą też rodzice i rodzeństwo Małżeństwo bez dzieci, musi zabezpieczyć...

Oświadczenie o odrzuceniu spadku, jak napisać?

Nowe przepisy zmieniły zasadę przyjmowania spadku po upływie ustawowego terminu na złożenie oświadczenia. Przyjęty zostaje on w myśl nowych przepisów z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku,...

Zachowek na raty

Zachowek to uprawnienie chroniące interesy majątkowe osób najbliższych spadkodawcy, czyli spadkobierców, którymi są dzieci, małżonek, rodzice i wnuki. Kto jest zobowiązany do zapłaty zachowku i czy możliwy jest zachowek na raty, a jeśli tak to w jakich przypadkach i na ile rat można rozłożyć zapłatę, dowiesz się z artykułu. Zachowek – kiedy...