W niektórych przypadkach unieważnienie małżeństwa może nastąpić również ze względu na wiek małżonków. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której w związek małżeński wstąpiły osoby niepełnoletnie.
Zgodnie z zapisami, które znajdują się w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, osoba która nie ukończyła 18 lat nie może zawrzeć związku małżeńskiego. Jednocześnie, jeżeli zachodzą ważne powody, to sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny (art. 10 § 1). W takiej sytuacji konieczne jest jednak skierowanie stosownego wniosku do sądu opiekuńczego. Ten, jeszcze przed wydaniem postanowienia, ma obowiązek wysłuchać zarówno składającą wniosek, jak i osobę, z którą zamierza ona zawrzeć małżeństwo. Dotyczyć może to również osób bliskich przyszłych małżonków – decyzję w tym względzie podejmuje sąd.
Wydając postanowienie sąd musi pod uwagę wziąć szereg czynników. Przyjmuje się, że oceny powinien dokonywać na podstawie ogólnych kryteriów, jednak niezbędne jest też uwzględnienie indywidualnej sytuacji, w jakiej znajduje się wnioskodawczyni i jej przyszły małżonek.
Unieważnienie małżeństwa
Małżeństwo, które zostało zawarte przez osoby niepełnoletnie może zostać unieważnione. Zgodnie z art. 10 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków”. Dotyczy to przy tym zarówno małżonka, który w chwili zawierania małżeństwa spełniał wymóg posiadania odpowiedniego wieku. Prawo takie przysługuje też prokuratorowi.
Niekiedy nie można?
Unieważnienie małżeństwa nie będzie możliwe wówczas, jeżeli małżonek – przed wytoczeniem powództwa – osiągnął wymagany wiek. W praktyce o takiej sytuacji mówi się jako o konwalidacji małżeństwa. Podobnie będzie wówczas, gdy kobieta zaszła w ciążę. Wówczas uprawienie do żądania unieważnienia zawartego małżeństwa będzie miała tylko ona (chyba, że przed wytoczeniem powództwa osiągnęła ona wymagany wiek – wtedy również nie będzie mogła unieważnić małżeństwa).