DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/10/wedding-215688_1280-2.jpg

Zawarcie małżeństwa a decyzja o nazwisku

Zawarcie małżeństwa a decyzja o nazwisku Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:46

Większość kobiet, które zawierają małżeństwo ma problem ze decydowaniem się, czy pozostać przy swoim nazwisku, czy też przejąć nazwisko przyszłego małżonka. Poza tymi możliwościami decydować można się także na nazwisko dwuczłonowe. Jak wyglądają formalności?

Zasadniczo każdy zainteresowany może złożyć pisemny wniosek o zmianę nie tylko nazwiska, ale również imienia. Podstawą prawną jest ustawa z dnia 17 października 2008 roku o zmianie imienia i nazwiska. Inne wytyczne znaleźć można przy tym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z tą ustawą możliwa jest zmiana nazwiska przez zawarcie małżeństwa. Nie jest to jednak zmiana sensu stricte, gdyż przyszli małżonkowie składają de facto oświadczenie – deklarują, jakie nazwiska będą nosić po wstąpieniu w związek małżeński.

Jakie są możliwości?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą:

  • zachować swoje panieńskie/kawalerskie nazwisko,
  • przyjąć nazwisko męża lub żony,
  • mieć dwa nazwiska (swoje i męża lub żony).

Odstępstwo od tej reguły dotyczy cudzoziemców. Zawierając związek małżeński również składają oni stosowne oświadczenie, ale zgodnie z prawem ojczystym.
Małżonkowie mogą oświadczenie złożyć bezpośrednio po zawarciu małżeństwa albo przed sporządzeniem przez kierownika urzędu stanu cywilnego zaświadczenia, w którym stwierdza się brak okoliczności mogących wyłączyć zawarcie małżeństwa. Z punktu widzenia osób zainteresowanych istotnym punktem powinno być to, że ewentualne niezłożenie oświadczenia w sprawie nazwiska skutkuje tym, że każdy z małżonków zachowuje swoje dotychczasowe nazwisko.

Dopuszczalna jest zmiana

Decyzja o wybraniu nazwiska nie zawsze musi być ostateczna. Jeżeli małżonkowie dokonali wyboru podczas ślubu, to mogą zmienić nazwisko. Wówczas konieczne jest jednak złożenie stosownego, umotywowanego wniosku w USC umotywowanego wniosku. Taka procedura ma również zastosowanie zarówno w przypadku obywateli polskich, jak i cudzoziemców, którzy nie posiadają obywatelstwa żadnego kraju czy też uchodźców.

Nazwisko po ustaniu małżeństwa

W sytuacji, gdy małżeństwo zostaje unieważnione, każdy z małżonków wraca do nazwiska, które nosił przed zawarciem związku małżeńskiego. Inaczej jest w sytuacji rozwodu. Wówczas zastosowanie ma art. 59 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z nim byli małżonkowie mają trzy miesiące – od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu – na złożenie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego i tym samym powwrót do nazwiska, które nosili przed zawarciem małżeństwa.

Wszystkie

Podobne artykuły

Bezdzietne małżeństwo a dziedziczenie

Bezdzietne małżeństwo, aby mogło być pewne, że w razie śmierci jednego z małżonków, drugie z nich dostanie w spadku cały ich dorobek życia, koniecznie muszą spisać testament. W świetle prawa żyjącemu małżonkowi należy się jedynie połowa wartości spadku. Komu reszta? Dziedziczą też rodzice i rodzeństwo Małżeństwo bez dzieci, musi zabezpieczyć...

Uzależnienie od alkoholu powodem nieważności małżeństwa?

Na unieważnienie małżeństwa z powodu alkoholizmu jednej ze stron pozwala Kodeks Prawa Kanonicznego, w którym figuruje pojęcie niezdolności do zawarcia małżeństwa przez osobę, która z przyczyn natury psychicznej nie jest zdolna do podjęcia obowiązków małżeńskich. Ślub konkordatowy ma miejsce, gdy między dwojgiem dorosłych ludzi płci przeciwnej...

Czym jest unieważnienie małżeństwa?

Polskie prawo pozwala na unieważnienie związków cywilnych. Małżeństwo może zostać unieważnione jedynie wtedy, gdy zostało zawarte w sposób nieprawidłowy. O jego nieważności decyzję podejmuje sąd. Dopóki więc nie zostanie wydane orzeczenie o unieważnieniu małżeństwa, pozostaje ono ważne. Po wydaniu orzeczenia cofnięte zostają wszystkie skutki...

Zakaz unieważnienia małżeństwa

Przesłanki do unieważnienia małżeństwa określa kodeks rodzinny i opiekuńczy. Są to między innymi: niepełnoletniość, choroba psychiczna, bigamia, ubezwłasnowolnienie całkowite, pokrewieństwo lub powinowactwo między małżonkami, przysposobienie, brak świadomości, błąd co do tożsamości drugiej strony, bezprawna groźba drugiej strony lub osoby...