DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/10/hand-325321_1280-2.jpg

Odwołanie testamentu

Odwołanie testamentu Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:46

Testament wywołuje skutki dopiero w chwili śmierci osoby, która go sporządziła. Z uwagi na ten fakt, każdy spadkodawca ma prawo odwołać testament aż do momentu swojej śmierci. W jaki sposób można dokonać tego w sposób skuteczny?

Spadkodawca, który spisał testament i chce go skutecznie odwołać, może skorzystać z kilku sposobów. Po pierwsze, może on odwołać istniejący testament przez sporządzenie nowego. Wówczas poprzedni traci swoją wartość. Innym sposobem jest zniszczenie przygotowanego dokumentu lub pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność. Również dokonanie w testamencie modyfikacji jest sposobem na to, aby odwołać swoją poprzednią wolę. Niezależnie od sposobu odwołania testamentu istotne jest, aby był on wolny od wad.

Sporządzenie nowego testamentu

Jedną z możliwości odwołania testamentu jest sporządzenie nowego. Spadkodawca, który decyduje się na takie rozwiązanie musi jednak pamiętać, że przygotowanie nowego dokumentu wiąże się z koniecznością zachowania wymogów między innymi co do jego formy. Ewentualne uchybienia będą skutkować nieważnością nowego testamentu. Oznacza to, że w mocy pozostanie odwołany dokument.
Sporządzenie nowego testamentu nie musi nastąpić w formie tożsamej odwoływanego testamentu. W tym zakresie dozwolone są wszystkie kombinacje wśród tych, które zostały przewidziane przez ustawodawcę. Co więcej, odwołanie testamentu nie musi wiązać się z ustanawianiem kolejnego. Wówczas po śmierci spadkodawcy nastąpi dziedziczenie z mocy ustawy.

Zniszczenie testamentu

Odwołanie testamentu może wiązać się także z jego zniszczeniem (podarcie, spalenie lub pocięcie). Dotyczy to oczywiście wyłącznie ostatniej woli, która została spisana. Co więcej, nie sam testator musi podjąć działanie – wyręczyć może go osoba trzecia, ale ta powinna działać za jego przyzwoleniem i wiedzą. Jeżeli takie zniszczenie nastąpi w sposób niezamierzony (przypadkowy), nie oznacza to, że testament jest nieważny – zapisy tam poczynione wywołują określony skutek.
Jeszcze inną możliwością odwołania testamentu jest pozbawienie go cech, które wskazują na jego ważność. Mowa tu choćby o zamazaniu własnoręcznego podpisu testatora. W takiej sytuacji sporządzony dokument nie ma wartości.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, kto może dziedziczyć spadek.

Wróć

Podobne artykuły

Spadek po dziadkach

W sytuacji, gdy dziadkowie jako spadkodawcy nie pozostawią po sobie testamentu, ma miejsce dziedziczenie ustawowe. W pierwszej kolejności do dziedziczenia z ustawy powołani są małżonek spadkodawcy i dzieci spadkodawcy. Dopiero gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, wnuk dojdzie do dziedziczenia po swoim dziadku. Wnuk spadkodawcy...

Zapis windykacyjny w świetle prawa spadkowego

Zapis windykacyjny to ułatwienie w spełnieniu woli spadkodawcy. Dzięki takiemu zapisowi konkretne składniki majątku spadkodawcy przekazane są określonym w zapisie osobom. Z masy spadku składniki te zostają wyłączone i nie może do nich rościć sobie praw żaden ze spadkobierców. Z chwilą śmierci spadkodawcy przedmiot zapisu windykacyjnego staje...

Co to jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Aby zostać pełnoprawnym spadkobiercą należy dopełnić wszystkich wymaganych formalności. Pierwszym sposobem uzyskania potwierdzenia, że zostało się spadkobiercą jest wystąpienie do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Drugi sposób to sporządzenie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia w kancelarii notarialnej....

Spadkobiercy a problem z zakupem nieruchomości

Problemy z finalizacją zakupu nieruchomości objętej dekretem warszawskim, związane z zazwyczaj rozciągniętym w czasie postępowaniem dotyczącym ustalenia praw spadkobierców byłych właścicieli, mogą przyprawić zainteresowanych o ból głowy. Czy istnieje możliwość szybszego ustalenia ewentualnych roszczeń do nieruchomości? Jak mówi art.28 kodeksu...