DE / EN

Artykuły

Rozwód czy separacja?

Rozwód czy separacja? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:19

Rozwiązaniem problemów w małżeństwie może być separacja lub też rozwód. Jakie są podstawowe różnice między tymi dwoma pojęciami? O czym należy pamiętać, decydując się na jedno z wyżej wymienionych rozwiązań?

Podjęcie decyzji o separacji, jak i ewentualnym rozwodzie, co warto podkreślić, jest kwestią indywidualną samych zainteresowanych małżonków. Każdy z nich powinien wiedzieć jednak, jakie skutki prawne wiążą się z każdą z decyzji. O ile separacja pozwala na ochłonięcie i spojrzenie na sytuację lub dotychczasowe problemy trzeźwym okiem, o tyle rozwód definitywnie kończy małżeństwo. W praktyce większość małżeństw decyduje się na pierwszy krok. To bezpieczne rozwiązanie, gdyż dają sobie czas na przemyślenie wszystkich kwestii spornych i umożliwiają dojście do porozumienia.

Separacja to również koszty

Myli się ten, kto uważa, że separacja nie będzie odczuwalna. Warto zauważyć, że i w tym przypadku – podobnie, jak przy rozwodzie – wydane zostaje przez sąd stosowne orzeczenie. Sama sprawa może być zaś rozpatrywana w trybie nieprocesowym lub też procesowym. Ponadto, o czym należy pamiętać, jej orzeczenie wiąże się z kosztami, które należy ponieść.
Osoby, które nie chcą ponosić tak dużych wydatków, mogą skorzystać z pomocy notariusza. Wówczas mowa o uzyskaniu takich samych skutków prawnych, niemniej jednak bez formalnego orzekania właśnie o separacji.

Z punktu widzenia prawa

Po orzeczeniu separacji pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa. Od tego też momentu małżonkowie nie dziedziczą po sobie, może też powstać pomiędzy nimi obowiązek alimentacyjny, co oznacza, że jeden z nich będzie zobowiązany dostarczać drugiemu środków finansowych w określonej wysokości. Możliwe jest też dokonanie podziału wspólnego majątku, określenie korzystania ze wspólnego mieszkania. Ponadto, jeżeli posiadają oni dzieci, muszą liczyć się z koniecznością ustalenia władzy rodzicielskiej nad potomstwem, jak również ewentualnych alimentów na nie.

Główna różnica

Warto zauważyć, że zasadnicza różnica między separacją a rozwodem zawiera się w samej możliwości ponownego wstąpienia w związek małżeński. Po uzyskaniu rozwodu każde z małżonków może ponownie zawrzeć związek małżeński. Ponadto, gdy orzeczona została tylko separacja, kobieta nie może powrócić do swojego poprzedniego nazwiska, zaś małżonkowie są w dalszym ciągu zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeżeli wymagają tego względy słuszności. Taki obowiązek nie będzie jednak ciążył już na małżonkach, gdy orzeczony zostanie rozwód.

Wróć

Podobne artykuły

Koszty w sprawie rozwodowej

Rozwód kosztuje. Najkorzystniej oczywiście rozstać się za porozumieniem stron i nie wnosić o podział majątku: w takim wypadku złożenie pozwu rozwodowego będzie kosztować stronę wnioskującą o rozwód 600 zł.  Jeśli sąd orzeknie rozwód za porozumieniem stron, połowa opłaty zostanie zwrócona po zakończeniu procesu. Dodatkowo, pozwany powinien...

Jak zadbać o dobro dziecka w przypadku rozwodu?

Jeśli rozstający się małżonkowie są na tyle rozsądni, że porozumieją się pisemnie – sami czy też z pomocą mediatora – co do opieki nad małoletnim dzieckiem, sąd najpradopodobniej przychyli się do ich wspólnego wniosku. Pod jednym warunkiem – porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i opieki nad dzieckiem musi być...

Wysłuchanie małoletniego dziecka w sprawie o rozwód rodziców

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia dwie instytucje umożliwiające poznanie opinii małoletniego dziecka w sprawie rozwodzących się rodziców. Mowa tu o przesłuchaniu dziecka i wysłuchaniu dziecka w charakterze świadka. Zgodnie z prawem świadkami w sprawie rozwodowej nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli 13 lat oraz dzieci stron, które...

Wspólny i osobisty. O majątkach małżonków

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólnota małżeńska. Obejmuje ona cały ich dorobek, czyli wynagrodzenie, nieruchomości czy ruchomości. Poza majątkiem wspólnym, każdy z małżonków może posiadać również majątek osobisty. W dzisiejszych czasach dużo mówi się o uprawnieniach małżonków, zaś coraz częściej używanym...