DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/building-1080594__340.jpg

Czy do remontu wymagane jest pozwolenie na budowę?

Czy do remontu wymagane jest pozwolenie na budowę? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:48:02

Każdy budynek prędzej czy później trzeba będzie wyremontować – nawet w nowoczesnych apartamentach i świeżo postawionych domach jednorodzinnych może dochodzić do usterek, które wymagają poprawek. Innymi sytuacjami jest chęć zmian, np. powiększenie pewnego pomieszczenia, dobudowanie garażu itd. Czy w takiej sytuacji potrzebne są nam jakieś szczególne pozwolenia?

Remont w prawodawstwie

W większości przypadków, niewielkie prace budowlane nie wymagają żadnych specjalnych pozwoleń lub jedynie zgłoszenia faktu staroście, czasami może okazać się jednak, że konieczne będzie pozyskanie pozwolenia na budowę. Wedle polskiego prawa remont zwykłych budynków nie wymaga od nas żadnych pozwoleń (chyba, że są to zabytki). Tutaj pojawia się problem – definicja słowa remont w prawodawstwie jest znacznie bardziej sprecyzowana niż w naszym rozumieniu. Może więc okazać się, że to co wydawało nam się drobnymi pracami remontowymi jest tak naprawdę rozbudową lub przebudową, na co wymagane są odpowiednie pozwolenia.

Najczęściej mylonymi pojęciami są remont i przebudowa. Czym tak naprawdę się różnią? W przypadku remontu wykonywane są prace, które mają na celu odtworzenie wcześniejszego stanu, przebudowa zaś wiąże się z robotami budowlanymi, których celem jest zmiana parametrów użytkowych budynku. Jeśli chodzi o potrzebne uprawnienia, to remont wystarczy zgłosić staroście lub prezydentowi, przebudowa zaś wymaga od nas uzyskania pozwolenia na budowę. Istotne jest także dotrzymywanie terminów, bowiem na przeprowadzenie remontu, od czasu zgłoszenia takiego zamiaru mamy dwa lata.

Konserwacja bieżąca w prawodawstwie

Żadne specjalne uprawnienia nie są nam potrzebne w sytuacji prac określanych jako „konserwacja bieżąca”. Z terminem tym nie spotkamy się w ustawach, jednak z orzeczeń sądowych i informacji udzielanych przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego możemy dowiedzieć się, że są to wszelkie działania, których zadaniem jest utrzymywanie budynku w dobrym stanie – np. wymiana okien, położenie płytek, malowanie ścian, a także instalacja urządzeń takich jak systemy przeciwpożarowe lub antywłamaniowe.

Wszystkie

Podobne artykuły