Problemy związane z nieruchomością w spadku mogą być różne. Spadkobiercy zwykle mają dylemat w ramach jej fizycznego podziału, zwłaszcza gdy chodzi o mieszkanie w bloku. Problem może polegać na tym, że każdy ze spadkobierców chce otrzymać nieruchomość lub żaden z nich nie chce nieruchomości z uwagi na fakt, że na przykład przebywają oni za granicą. Do kolejnych i w tym wypadku zdecydowanie poważniejszych problemów należy sytuacja, gdy jest to nieruchomość obciążona hipoteką.
Spadkobiercy – właściciele nieruchomości i dłużnicy
Wraz ze śmiercią właściciela nieruchomości w jego prawa i obowiązki wstępują spadkobiercy. Stają się oni zarazem właścicielami nieruchomości, ale też jednocześnie dłużnikami z tytułu obciążenia hipotecznego. Nie mając pewności co do zadłużenia, najlepiej w takim wypadku udać się do wierzyciela hipotecznego. Aby uzyskać informacje zwykle od banku, koniecznością jest okazanie się dziedziczeniem po spadkodawcy.
Nieruchomość obciążona hipoteką – podział pomiędzy spadkobiercami
Istnienie wpisu hipotecznego nie ogranicza możliwości fizycznego podziału nieruchomości. Przekształci się ona wówczas w hipotekę łączną obciążającą kilka nieruchomości. Po podziale nieruchomość obciążona hipoteką może mieć różną wartość i różną powierzchnię.
Nieruchomość obciążona hipoteką – sprzedaż
Obciążenie hipoteczne nieruchomości nie jest też przeszkodą w jej zbyciu czy kupnie. Spadkobiercy, którzy podejmą decyzję o zbyciu odziedziczonej nieruchomości obciążonej hipoteką, będę potrzebowali sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia.
W mniej bezpiecznej sytuacji jest w tym wypadku kupujący, który powinien pozostawać we współpracy z wierzycielem hipotecznym, jaki i spadkobiercami sprzedającymi nieruchomość obciążoną hipoteką.
Co z hipoteką wraz ze sprzedażą nieruchomości?
Osoba nabywająca nieruchomość obciążoną hipoteką przejmuje zobowiązania pożyczkobiorcy. Wierzyciel hipoteczny może dochodzić w tym wypadku swoich praw, czyli zazwyczaj zaspokojenia spłaty kredytu. Hipoteka nie wygasa wraz ze sprzedażą nieruchomości. Dopiero gdy zadłużenie zostanie spłacone, bank wystawia pisemną zgodę na wykreślenie hipoteki.
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Z dokumentem uzyskanym od banku oraz z wypełnionym wnioskiem o wykreślenie hipoteki można udać się do Sądu Rejonowego. Tylko spłata kredytu zabezpieczonego hipoteką niesie ze sobą skutki w postaci wygaśnięcia hipoteki.