DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/10/analogue-1701651__340-2.jpg

Alimenty dla rodziców od dorosłych dzieci

Alimenty dla rodziców od dorosłych dzieci Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:02:39

W prawie przewidziane są regulacje umożliwiające wystąpienie rodziców o alimenty od dzieci.
Należy pamiętać bowiem, że obowiązek alimentacyjny występuje w różnych konfiguracjach, a alimenty dla rodziców znajdują potwierdzenie w przepisach art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Alimenty dla rodziców od dzieci – art. 128 oraz art. 132 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Obowiązkiem tym są obciążeni zstępni (dzieci, wnuki) przed wstępnymi (rodzice dziadkowie), a wstępni przed rodzeństwem, przy czym jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Przesłanki dochodzenia alimentów przez rodziców

Główną przesłanką umożliwiającą dochodzenie alimentów przez rodziców od ich dzieci jest niedostatek. Za niedostatek sąd uznał sytuację, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania, lecz określa także i taką sytuację materialną osoby uprawnionej, gdy nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Wysokość alimentów dla rodziców – od czego zależy?

Jeśli chodzi o wysokość alimentów dla rodziców, to ich wysokość zależy od w pierwszej kolejności miesięcznych usprawiedliwionych potrzeb rodzica, a kolejno od możliwości finansowych i majątkowych zobowiązanych do alimentacji.

Alimenty dla rodziców – czy da się uniknąć płacenia?

Argumentem, który dzieci mogą użyć w ramach obrony od nałożenia na nie obowiązku alimentacyjnego, jest wskazanie, że rodzice mają odpowiedni majątek, który jest stosowny względem własnego utrzymania. Może być to więc duże mieszkanie, które mogliby zamienić na mniejsze czy też podjęcie przez rodziców drobnych prac zarobkowych w ramach ich możliwości zdrowotnych. Sąd zawsze będzie brał pod uwagę również powody trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się rodzic/rodzice. Może być to bowiem zaciąganie nadmiernych zobowiązań kredytowych czy nadużywanie alkoholu bądź innych używek. Niewątpliwie ważną kwestią braną pod uwagę przez sąd jest również fakt kontaktu pomiędzy członkami rodziny, który z wielu powodów mógł zostać zerwany dawno temu. Jednym z takich jest na przykład porzucenie małoletnich dzieci przez ojca.

 

Wróć

Podobne artykuły

Alimenty na dziecko – o jaką kwotę należy się ubiegać?

Gdy partner lub była żona nie chcą łożyć na byłe dzieci, pojawia się pytanie o to, w jaki sposób skutecznie dochodzić roszczeń. Ponieważ w pozwie składanym do sądu konieczne jest wskazanie wysokości alimentów, niezbędne jest wcześniejsze określenie potrzeb dziecka. W jaki sposób to zrobić? Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków...

Obniżenie alimentów

Obniżenie alimentów jest możliwe po przeprowadzeniu sprawy sądowej lub na podstawie ugody zawartej przez strony. Sprawę o obniżenie alimentów można złożyć, jeśli został już wydany wyrok co do wysokości alimentów. Strona wnioskująca o zmniejszenie kwoty alimentów zobowiązana jest do wykazania zmiany swojej sytuacji. Zgodnie z treścią art. 138...

Alimenty wstecz

Alimenty to świadczenia mające na celu zaspokojenie bieżących potrzeb osoby uprawnionej, nie – przeszłych i zaspokojonych. Czy alimenty wstecz są możliwe? Jeśli powód nie przedstawi dowodów na istnienie niezaspokojonych potrzeb uprawnionego, Sąd zasądzi alimenty od daty wniesienia powództwa. Co do zasady, roszczenie alimentacyjne jest formułowane...

Alimenty od rodzica i z Funduszu alimentacyjnego?

Jeśli uprawniona osoba dostaje alimenty od własnego rodzica, nie powinna pobierać ich z Funduszu alimentacyjnego.  Jeśli jednak tak się dzieje, osoba ta może być zobowiązana do ich zwrotu, wraz z odsetkami, o których mówi ustawa. Odsetki naliczane są od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego...