Sąd nie zawsze orzeknie rozwód. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje negatywne przesłanki rozwodu. Są to przesłanki, których wystąpienie pomimo istnienia przesłanek pozytywnych – nastąpienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, powoduje wykluczenie możliwości orzeczenia rozwodu. Poniżej znajdą Państwo ich dokładne omówienie.
Dobro wspólnych małoletnich dzieci
Sąd zawsze bierze pod uwagę dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Jeśli przez orzeczenie rozwodu miałoby ono ucierpieć, rozwód jest niedopuszczalny. Przepis dotyczy wyłącznie sytuacji narodzonych dzieci. Są to dokładnie:
- dzieci urodzone w czasie trwania małżeństwa
- dzieci jednego z małżonków urodzone poza małżeństwem, ale uznane przez współmałżonka, co do których ojcostwo zostało sądownie ustalone oraz dzieci przysposobione wspólnie przez małżonków
Zasady współżycia społecznego
Jeśli rozwód miałby być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, nie zostanie orzeczony. W tym wypadku doktryna i jurysdykcja wskazują, że powyższe zasady należy rozumieć jako reguły odnoszące się do uznanych w danym społeczeństwie wartości. Przykładem może być sytuacja, w której rozwodu żąda małżonek uchybiający obowiązkowi wzajemnej pomocy oraz lojalności, zostawiając współmałżonka w chorobie.
Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego
Rozwód jest niedopuszczalny, jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugie z małżonków odmawia zgody na rozwód. Inaczej sytuacja wygląda, gdy drugi z małżonków wyraża zgodę na rozwód lub jego odmowa na rozwód jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Wyrok rozwodowy
W przypadku braku odmiennej woli sąd orzeka rozwód. W wyroku rozwodowym obligatoryjnie znajduje się orzeczenie o:
- obowiązkach i prawach małżonków wobec małoletnich dzieci
- sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, kontaktach oraz alimentach na rzecz dzieci
- sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania
Wyrok rozwodowy może zawierać orzeczenie eksmisji jednego z małżonków, podział majątku małżeńskiego oraz zasądzenie alimentów jednego z małżonków na rzecz drugiego.
Przesłanki pozytywne rozwodu
Sąd orzeka rozwód w przypadku nastąpienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Jest to dokładnie ustanie trzech więzi: emocjonalnej (wzajemnego uczucia miłości oraz przywiązania), fizycznej (pożycia seksualnego) oraz gospodarczej (wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego).