DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/06/lawyer-28838_960_720-2.png

O przedstawicielstwie

O przedstawicielstwie Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2017-06-21 20:39:07

Aby adwokat mógł działać w imieniu klienta, musi zostać do tego upoważniony. Wówczas może reprezentować klienta przed sądami, urzędami oraz wszelkimi podmiotami prawnymi. Instytucją prawa cywilnego, która umożliwia dokonywanie czynności prawnych w czyimś imieniu jest przedstawicielstwo.

Przedstawicielstwo – dwa rodzaje

Rozróżnia się dwa rodzaje przedstawicielstwa: ustawowe opierające się na przepisach ustawy oraz drugie opierające się na pełnomocnictwie, czyli oświadczeniu woli mocodawcy. Decydując się na rozpoczęcie współpracy z kancelarią adwokacką, klient musi podpisać pełnomocnictwo, które uprawnia adwokata do działania w jego imieniu. Niepodpisanie pełnomocnictwa nie wywołuje skutków prawnych działań kancelarii adwokackiej.

Kiedy pełnomocnictwo nie jest konieczne?

Adwokat nie zawsze musi występować w roli pełnomocnika. W przypadku gdy klient przychodzi do kancelarii tylko po poradę prawną, pełnomocnictwo nie jest wymagane.

Przedstawicielstwo – główna zaleta

Pełnomocnik posiada fachową wiedzę, dlatego jest w stanie uchronić swojego klienta przed wieloma ryzykownymi krokami, a w konsekwencji przed negatywnymi skutkami prawnymi. Większość czynności prawnych wymaga dokładnego profesjonalnego przygotowania merytorycznego, które jest domeną adwokata. Jest to jednocześnie istotna zaleta posiadania przedstawiciela ustawowego. Jego wybór musi być jednak dobrze przemyślany, dlatego warto sięgać do opinii innych klientów, rodziny czy znajomych, którzy korzystali z usług danego adwokata.

Wszystkie

Podobne artykuły

Czy adwokat może odmówić przyjęcia obrony?

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta i jednoznaczna, ale po głębszej analizie i tak wychodzi na to, że punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia. Jak to zatem jest z punktu widzenia adwokatów? Gdy słyszymy na co dzień w wiadomościach o sprawach karnych, w których pojawiają się wątki morderstwa czy gwałtów i widzimy ludzi...

Do kogo o poradę? Adwokat czy prawnik?

Adwokat posiadający własną kancelarię, bogate doświadczenie zarówno w świadczeniu porad prawnych, jak i prowadzeniu spraw sądowych jest z całą pewnością niekwestionowanym wyborem pomiędzy prawnikiem.To osoba, która skończyła wyższe studia prawnicze, ukończyła trzyletnią aplikację adwokacką i zdała państwowy egzamin zawodowy. Prawnik jest osobą...