Sądowy podział majątku wspólnego małżonków już po ustaniu wspólności majątkowej jest częstym problemem. Strony nie mają wiedzy na temat tego, z jakimi żądaniami mogą wystąpić. Co warto wiedzieć o podziale majątku wspólnego małżonków?
Z punktu widzenia małżonków, którzy rozwiedli się, ważne jest, że żądanie podziału majątku wspólnego nigdy nie podlega przedawnieniu. Oznacza to, że można wystąpić o niego w każdej chwili, choć w praktyce małżonkowie decydują się na taki krok tuż po ustaniu wspólności ustawowej małżeńskiej. Niezbędne jest przy tym skonstruowanie poprawnego wniosku. Taki powinien wskazywać podstawę ustania wspólności majątkowej, jak również dokładnie określać majątek, który ma zostać podzielony. Co więcej, przedmiotem wniosku powinien być cały zgromadzony przez małżonków majątek, choć od tej zasady istnieją odstępstwa.
Podział a inne sprawy
Małżonkowie zainteresowani podziałem majątku wspólnego muszą pamiętać, że w trakcie postępowania mogą dochodzić między innymi:
- ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym,
- zwrotu nakładów i świadczeń z majątku wspólnego.
Trzeba jednak pamiętać, że zainicjowanie sprawy o podział majątku wspólnego wyklucza jednocześnie możliwość dochodzenia wyżej wymienionych roszczeń w innych postępowaniach. Sąd w prowadzonej sprawie będzie bowiem nie tylko ustalał skład i wartość majątku wspólnego, ale również dokona jego podziału. Inaczej mówiąc, każde z małżonków może domagać się, aby sąd pod uwagę wziął ich nakłady w budowaniu wspólnego majątku i jednocześnie aby ustalenie udziałów nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w jakich przyczynili się oni do jego powstania.
Rozliczenie w chwili ustania wspólności małżeńskiej
Niezależnie od żądań zgłoszonych przez strony, sąd ustala skład majątku wspólnego i to według stanu w chwili ustania wspólności małżeńskiej. Warto też pamiętać, że niezbędne jest dokonanie rozliczenia wydatków i nakładów, jakie małżonkowie ponieśli z majątków osobistych na majątek wspólny. Co więcej, rozliczeniu mogą też podlegać długi, które były zobowiązaniami wspólnymi małżonków, spłacone zostały zaś tylko przez jednego z nich i to z własnych środków. Analogiczna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy mowa o nakładach, które małżonkowie poczynili na rzecz należącą do osób trzecich.
Skomplikowany proces
Sprawy o podział majątku nie są łatwe, gdyż dotyczą zawsze wielu aspektów i rozpatrywane są na kilku płaszczyznach. Każda ze stron może zgłaszać swoje żądania, trzeba też pamiętać, że mają one obowiązek udowodnienia swoich twierdzeń. Z tego też względu – najczęściej – zgromadzony materiał dowodowy jest pokaźny, gdyż to właśnie on pozwala na wykazanie żądanych roszczeń. W takich sprawach, aby przyśpieszyć ich bieg, warto zastanowić się nad zatrudnieniem pełnomocnika, który pomoże przygotować odpowiedni wniosek.