DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/05/odcisk-palca-2.png

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:07

Część przestępstw ścigana jest na wniosek pokrzywdzonego. Mowa o tak zwanych przestępstwach wnioskowych. Jakie do nich należą?

Podstawową kwestią jest fakt, że nie można utożsamiać przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego z przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego. Gdy mowa o puli przestępstw wnioskowych, to postępowanie w nich toczy się tak samo, jak w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. Istotnym punktem jest jednak wniosek, bez którego postępowanie nie może się toczyć. Inaczej mówiąc, tylko i wyłącznie od pokrzywdzonego zależy, czy sprawca przestępstwa będzie ścigany.

Jakie przestępstwa są ścigane na wniosek?

Pula przestępstw, które są ścigane na wniosek pokrzywdzonego jest pokaźna. Warto jednak wymienić te, które w praktyce występują najczęściej:

  • kradzież (art. 298 Kodeksu karnego), kradzież z włamaniem (art. 279 Kodeksu karnego),
  • uchylanie się od spełniania obowiązku alimentacyjnego (art. 209 § 1 Kodeksu karnego),
  • groźba karalna (art. 190 § 1 Kodeksu karnego),
  • zgwałcenie (art. 197 Kodeksu karnego),
  • przywłaszczenie rzeczy na szkodę osoby najbliższej (art. 284 § 1-3 Kodeksu karnego).

Stosowny wniosek o ściganie zawsze należy złożyć do organów ścigania. Najczęściej jest on składany przez osobę pokrzywdzoną razem z zawiadomieniem o przestępstwie, często nie jako osobny dokument, ale wpis do protokołu. Niezależnie od formy z przekazanej informacji musi jasno wynikać, że pokrzywdzony jest zainteresowany ściganiem sprawcy.

W praktyce może dojść do sytuacji, w której o przestępstwie zawiadamia organy ścigania nie pokrzywdzony, ale osoba trzecia. Pokrzywdzony musi zostać wtedy wezwany do złożenia stosownego oświadczenia.

Pokrzywdzony to osoba małoletnia

Ofiarą przestępstwa może paść osoba małoletnia. W takim wypadku wniosek o ściganie przestępcy składają – w jego imieniu – przedstawiciele ustawowi. Najczęściej są to rodzice. Jeżeli nie zdecydują się oni na złożenie wniosku o ściganie, to może ingerować sąd opiekuńczy. Taka sytuacja odnosi się jednak tylko i wyłącznie do sytuacji, w której brak ścigania sprawcy byłby sprzeczny z dobrem dziecka.

Niezależnie od tego, czy pokrzywdzonym jest osoba pełnoletnia czy małoletni, wniosek złożyć można do momentu, w którym nie doszło do przedawnienia karalności określonego przestępstwa.

Cofnięcie wniosku

W praktyce istnieje możliwość cofnięcia wniosku o ściganie. Wymaga to jednak zgody prokuratora lub sądu w zależności od zaawansowania sprawy. Co więcej, nie będzie to możliwe po odczytaniu aktu oskarżenia po pierwszej rozprawie. W przypadku, gdy pokrzywdzony zdecyduje się na cofnięcie wniosku, musi zostać pouczony. Cofnięcie może być przy tym złożone na piśmie lub ustnie do protokołu.

Wszystkie

Podobne artykuły

Obniżenie lub podwyższenie wysokości alimentów – co należy zrobić?

Obowiązek alimentacyjny wiąże się z koniecznością dostarczania niezbędnych środków utrzymania czy wychowania osobie, która nie jest ich w stanie samodzielnie zdobyć. Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia wysokości alimentów? Wysokość alimentów jest uzależniona przede wszystkim od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej i jednocześnie...

Alimenty dla rodziców od dorosłych dzieci

W prawie przewidziane są regulacje umożliwiające wystąpienie rodziców o alimenty od dzieci. Należy pamiętać bowiem, że obowiązek alimentacyjny występuje w różnych konfiguracjach, a alimenty dla rodziców znajdują potwierdzenie w przepisach art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Alimenty dla rodziców od dzieci – art. 128 oraz art. 132...

Niealimentacja w prawie karnym

Znowelizowane przepisy kodeksu karnego dotyczące uchylania się od płacenia alimentów wpłynęły na skuteczność ścigania sprawców tej kategorii przestępstw. Niealimentacja jako przestępstwo ma miejsce wtedy, gdy osoba zobowiązana do świadczenia alimentów, uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym,...

Alimenty na dziecko i małżonka po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o wysokości alimentów, jakie małżonkowie są zobowiązani łożyć na wspólne dzieci. W tym samym orzeczeniu może znaleźć się informacja o zasądzonych alimentach dla jednego ze współmałżonków. Kiedy to możliwe? Jakie dokumenty należy złożyć? Najprościej mówiąc, alimenty to regularne świadczenia (najczęściej w formie...