DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/05/odcisk-palca-2.png

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:07

Część przestępstw ścigana jest na wniosek pokrzywdzonego. Mowa o tak zwanych przestępstwach wnioskowych. Jakie do nich należą?

Podstawową kwestią jest fakt, że nie można utożsamiać przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego z przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego. Gdy mowa o puli przestępstw wnioskowych, to postępowanie w nich toczy się tak samo, jak w przypadku przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego. Istotnym punktem jest jednak wniosek, bez którego postępowanie nie może się toczyć. Inaczej mówiąc, tylko i wyłącznie od pokrzywdzonego zależy, czy sprawca przestępstwa będzie ścigany.

Jakie przestępstwa są ścigane na wniosek?

Pula przestępstw, które są ścigane na wniosek pokrzywdzonego jest pokaźna. Warto jednak wymienić te, które w praktyce występują najczęściej:

  • kradzież (art. 298 Kodeksu karnego), kradzież z włamaniem (art. 279 Kodeksu karnego),
  • uchylanie się od spełniania obowiązku alimentacyjnego (art. 209 § 1 Kodeksu karnego),
  • groźba karalna (art. 190 § 1 Kodeksu karnego),
  • zgwałcenie (art. 197 Kodeksu karnego),
  • przywłaszczenie rzeczy na szkodę osoby najbliższej (art. 284 § 1-3 Kodeksu karnego).

Stosowny wniosek o ściganie zawsze należy złożyć do organów ścigania. Najczęściej jest on składany przez osobę pokrzywdzoną razem z zawiadomieniem o przestępstwie, często nie jako osobny dokument, ale wpis do protokołu. Niezależnie od formy z przekazanej informacji musi jasno wynikać, że pokrzywdzony jest zainteresowany ściganiem sprawcy.

W praktyce może dojść do sytuacji, w której o przestępstwie zawiadamia organy ścigania nie pokrzywdzony, ale osoba trzecia. Pokrzywdzony musi zostać wtedy wezwany do złożenia stosownego oświadczenia.

Pokrzywdzony to osoba małoletnia

Ofiarą przestępstwa może paść osoba małoletnia. W takim wypadku wniosek o ściganie przestępcy składają – w jego imieniu – przedstawiciele ustawowi. Najczęściej są to rodzice. Jeżeli nie zdecydują się oni na złożenie wniosku o ściganie, to może ingerować sąd opiekuńczy. Taka sytuacja odnosi się jednak tylko i wyłącznie do sytuacji, w której brak ścigania sprawcy byłby sprzeczny z dobrem dziecka.

Niezależnie od tego, czy pokrzywdzonym jest osoba pełnoletnia czy małoletni, wniosek złożyć można do momentu, w którym nie doszło do przedawnienia karalności określonego przestępstwa.

Cofnięcie wniosku

W praktyce istnieje możliwość cofnięcia wniosku o ściganie. Wymaga to jednak zgody prokuratora lub sądu w zależności od zaawansowania sprawy. Co więcej, nie będzie to możliwe po odczytaniu aktu oskarżenia po pierwszej rozprawie. W przypadku, gdy pokrzywdzony zdecyduje się na cofnięcie wniosku, musi zostać pouczony. Cofnięcie może być przy tym złożone na piśmie lub ustnie do protokołu.

Wszystkie

Podobne artykuły

Świadczenie 500+ a wysokość alimentów

Kwestia świadczenia 500+ budziła do niedawna kontrowersje również w kwestii jego wpływu na wysokość alimentów. Zanim prezydent podpisał ustawę nowelizującą Kodeks rodzinny i opiekuńczy w tej sprawie, do sądów wpływała lawina wniosków o obniżenie wysokości świadczeń alimentacyjnych. 500+ nie ma wpływu na alimenty Świadczenie 500 złotych na...

Pozwany o alimenty - przygotowanie do rozprawy sądowej?

W sytuacji, w jakiej znajduje się pozwany o alimenty, zmuszony jest on do opracowania odpowiedniego planu działania. Aby przygotować się do rozprawy sądowej, należy wziąć pod uwagę zagadnienia z zakresu przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Najważniejsze to przygotowanie argumentacji. Pozwany o alimenty musi odnieść się do żądań i treści...

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego przestępstwem

Uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego jest przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu, który podejmuje działania wobec dłużnika alimentacyjnego. W przypadku gdy pokrzywdzonemu przyznano odpowiednie świadczenia rodzinne lub pieniężne z powodu bezskuteczności egzekucji alimentów, ściganie...

Alimenty dla rodziców od dorosłych dzieci

W prawie przewidziane są regulacje umożliwiające wystąpienie rodziców o alimenty od dzieci. Należy pamiętać bowiem, że obowiązek alimentacyjny występuje w różnych konfiguracjach, a alimenty dla rodziców znajdują potwierdzenie w przepisach art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Alimenty dla rodziców od dzieci – art. 128 oraz art. 132...