Jeśli rozstający się małżonkowie są na tyle rozsądni, że porozumieją się pisemnie – sami czy też z pomocą mediatora – co do opieki nad małoletnim dzieckiem, sąd najpradopodobniej przychyli się do ich wspólnego wniosku. Pod jednym warunkiem – porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i opieki nad dzieckiem musi być zgodne z dobrem tychże dzieci. Sąd zgodzi się na zawarte przez małżonków porozumienie, jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że będą oni współdziałali w sprawach dziecka i kierowali się jego dobrem.
Jak ma się to w przypadku, gdy w rozpadającej się rodzinie jest więcej niż jedno dziecko? Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Jeżeli zasadne jest, aby jedno z dzieci zamieszkało z jednym rodzicem, a drugie z drugim (na przykład dlatego, że istnieje między nimi silniejszy związek emocjonalny), a rodzic , który chce aby jedno dziecko z nim zamieszkało jest w stanie to udowodnić, to sąd – mając na względzie dobro dziecka – powinien przychylić się do takiej prośby.
Warto skorzystać z możliwości, jaką daje rozwodzącym się rodzicom kodeks rodzinny i opiekuńczy. Dzięki porozumieniu w kwestii wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem małżonkowie mają do siebie pewne zaufanie i wiarę, że mogą liczyć na drugą osobę w kwestii opieki nad dzieckiem i ewentualnych z nim problemów.
Źródło: WieszJak.pl