DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/10/apartment-406901_1280-2.jpg

Komu należy się mieszkanie po rozwodzie?

Komu należy się mieszkanie po rozwodzie? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:30

Jeśli małżonkowie po rozwodzie nie potrafią zgodnie rozwiązać kwestii mieszkaniowej, pozostaje rozwiązanie jej na drodze sądowej lub u notariusza. Przy czym podziału nieruchomości można dokonać dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Mieszkanie własnościowe małżonkowie mogą podzielić na zasadach dobrowolności w dwóch przypadkach, gdy osiągnęli porozumienie lub w sytuacji jego braku.

Podział mieszkania własnościowego

Mieszkanie własnościowe można podzielić na kilka sposobów:

  • podział fizyczny tak, by powstały dwa oddzielne mieszkania
  • zamiana mieszkania na dwa mniejsze
  • sprzedaż mieszkania i podział uzyskanej sumy pieniędzy z jego sprzedaży

W przypadku gdy małżonkowie po rozwodzie mieszkają wspólnie w mieszkaniu, sąd może ustalić zasady korzystania z mieszkania przez byłego męża i byłą żonę. Istnieje również kolejne rozwiązanie, gdzie eksmałżonek pozostaje we wspólnym mieszkaniu, lecz zostaje zobowiązany do spłaty połowy jego wartości drugiemu.

Podział mieszkania spółdzielczego lokatorskiego

Lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego po rozwodzie powinno przypaść jednemu ze współmałżonków. W ciągu roku od rozwodu eksmałżonkowie, którzy byli współwłaścicielami powyższego prawa zobowiązani są do przedstawienia spółdzielni decyzji, o tym które z byłych małżonków będzie w posiadaniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

W przypadku, gdy powyższe prawo przypadło w postanowieniu sądu małżonkowi, który nie był członkiem spółdzielni, zobowiązany jest on do złożenia w ciągu trzech miesięcy od otrzymania prawa deklaracji członkowskiej w spółdzielni. W przypadku opóźnienia spółdzielnia wyznacza dodatkowy termin 6 miesięcy, po czym może już  podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu.

Decyzję o tym, który ze współmałżonków otrzyma mieszkanie spółdzielcze podejmują małżonkowie podczas podziału majątku wspólnego lub sąd w przypadku sporu. Z reguły jest tak, że mieszkanie otrzymuje małżonek, który będzie sprawował opiekę nad dziećmi. Drugi małżonek otrzymuje natomiast prawo do spłaty lub prawo otrzymania lokalu socjalnego bądź brak tego prawa.

Jeśli mieszkanie spółdzielcze ma status własnościowy małżonkowie mogą je sprzedać i podzielić się pieniędzmi. Istnieje jeszcze kolejna możliwość, która mówi o zamianie przez spółdzielnię mieszkania na dwa mniejsze, choć w praktyce jest to zazwyczaj mało realne.

Mieszkanie komunalne po rozwodzie

Prawo najmu lokalu komunalnego przysługuje obydwu małżonkom, nawet wtedy gdy dochodzi między nimi do rozwodu lub prawo to otrzymał tylko jeden ze współmałżonków.

Podczas podziału majątku na drodze sądowej mieszkanie komunalne może zostać przyznane jednemu małżonkowi wraz z nakazem spłaty drugiego.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego wartość prawa najmu mieszkania komunalnego, za który opłacany czynsz jest regulowany, stanowi różnica między czynszem wolnym a regulowanym, ustalona w konkretnych okolicznościach okresu prawdopodobnego trwania stosunku najmu.

Małżonek, który pozostaje w mieszkaniu musi w ramach podziału majątku wspólnego wypłacić drugiemu małżonkowi połowę różnicy między czynszem wolnym obowiązującym w danym mieście czy dzielnicy a czynszem regulowanym, który płaci.

Wróć

Podobne artykuły

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

W pierwszej kolejności do spadku powołane z ustawy są dzieci i małżonek spadkodawcy. Dziedziczą oni w równych częściach. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku. Istnieją jednak dwa przypadki, gdy współmałżonek nie będzie dziedziczył. Kiedy małżonek nie dziedziczy – art. 940 k.c. Małżonek jest wyłączony od...

Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód

W sprawach o rozwód dowód z przesłuchania stron odgrywa szczególną rolę. Strony stanowią najlepsze źródło informacji o problemach pożycia małżeńskiego. Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest nie tylko ważne, ale też obowiązkowe. Sąd zobowiązany jest do ustalenia, czy rzeczywiście doszło do rozpadu związku. Dowód z przesłuchania stron Dowód...

Koszty w sprawie rozwodowej

Rozwód kosztuje. Najkorzystniej oczywiście rozstać się za porozumieniem stron i nie wnosić o podział majątku: w takim wypadku złożenie pozwu rozwodowego będzie kosztować stronę wnioskującą o rozwód 600 zł.  Jeśli sąd orzeknie rozwód za porozumieniem stron, połowa opłaty zostanie zwrócona po zakończeniu procesu. Dodatkowo, pozwany powinien...

Prawa ojca po rozwodzie

Matka choć bardziej predysponowana do wychowywania dziecka nie posiada większych praw do dziecka. Prawa ojca po rozwodzie do opieki nad dzieckiem nie różnią się od praw matki. I dlatego właśnie w kwestii ustalania spotkań, a nawet obecnie prawnie już opieki naprzemiennej bierze się pod uwagę znowelizowaną treść kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,...