Treść przepisu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednak wysokość udziałów w majątku wspólnym nie zawsze musi być równa. Małżonkowie, jak również spadkobiercy małżonków mogą żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Ważne składowe udziałów w majątku wspólnym
Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ważne powody
Ustalenie udziałów w majątku wspólnym z uwzględnieniem stopnia może nastąpić tylko w razie wystąpienia ważnych powodów. Przy ocenie istnienia ważnych powodów należy mieć na uwadze całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny.
Kiedy można żądać ustalenia udziałów w majątku wspólnym?
Jeżeli małżonek w sposób rażący lub uporczywie, pomimo posiadanych sił oraz możliwości zarobkowych, nie przyczynia się odpowiednio do tych możliwości do powstania majątku wspólnego, drugi małżonek może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku.