DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/08/pen-631321_960_720-2.jpg

Zmiany i odwołanie testamentu

Zmiany i odwołanie testamentu Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:09:16

Testament sporządzany jest niejednokrotnie w szczególnych warunkach, zwykle pod wpływem silnych emocji. Zmiany i odwołanie testamentu są możliwe, zawsze jednak musi zajść specjalny powód ku temu. Powyższych czynności testator musi dokonać osobiście. Konieczne jest też, by spadkodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Co istotne, ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite nie oznacza unieważnienia testamentu, który został sporządzony przed ubezwłasnowolnieniem.

Odwołanie testamentu

Testament niesie ze sobą skutki prawne wraz ze śmiercią spadkodawcy. Dopóki więc żyje, może zmieniać jego treść lub odwołać go. Odwołanie testamentu może nastąpić poprzez sporządzenie nowego testamentu lub zniszczenie nieaktualnego bądź też pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność.

Sporządzenie kolejnego testamentu wiąże się ze wskazaniem w jego treści, czy następuje odwołanie wcześniejszych testamentów.

Zmiany w testamencie

Zmiany w testamencie mogą dotyczyć jego całości, jak również konkretnych zapisów. Zmieniając testament, należy zamieścić wzmiankę o odwołaniu poprzednich testamentów. Istotne jest dokładne opisanie poszczególnych zmian.

Testament notarialny

Testament można zmienić lub odwołać bez różnicy na jego formę. Testament notarialny można więc zmienić lub odwołać tak samo, jak testament sporządzony własnoręcznie.

Nowy testament również można zmienić lub odwołać. Prawo w tej kwestii nie przewiduje żadnych ograniczeń. W przypadku odwołania testamentu i niesporządzenia kolejnego, dziedziczenie nastąpi na podstawie ustawowych reguł.

Testament notarialny i pisemny można zarejestrować w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Jest to gwarancja dla spadkobierców, w przypadku trudności z odnalezieniem kopii przechowywanej przez testatora.

Wróć

Podobne artykuły

Wszystko o dziedziczeniu ustawowym

Dziedziczenie ustawowe to porządek dziedziczenia po spadkodawcy określony przez przepisy prawa. Występuje najczęściej w sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w ustawie Kodeks Cywilny w art. 931-940. Przepisy te określają, kto i w jakich częściach dziedziczy po...

Dziedziczenie firmy

Firmę lub spółkę dziedziczy się po zmarłym na zasadach dziedziczenia ustawowego. Przechodzi ona wówczas w ręce małżonka, rodziców, rodzeństwa lub dzieci. Jeśli firma trafi do rąk kilku właścicieli, musi zostać podzielona. W takim wypadku konieczne jest wstrzymanie jej działalności. Dziedziczenie firmy może przysporzyć wielu problemów, dlatego...

Kiedy testament jest nieważny?

W przypadku dziedziczenia testamentowego podstawą jest testament sporządzony przez spadkodawcę. Sporządzenie to musi być wykonane w jednej z form przewidzianych przez przepisy kodeksu cywilnego. Zdarzają się sytuacje, gdy osoba, choć posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, sporządziła testament w sposób wadliwy. Skutkiem takiej czynności...

Odwołanie testamentu

Testament wywołuje skutki dopiero w chwili śmierci osoby, która go sporządziła. Z uwagi na ten fakt, każdy spadkodawca ma prawo odwołać testament aż do momentu swojej śmierci. W jaki sposób można dokonać tego w sposób skuteczny? Spadkodawca, który spisał testament i chce go skutecznie odwołać, może skorzystać z kilku sposobów. Po pierwsze,...