DE / EN

Artykuły

Ustalenie ojcostwa a alimenty

Ustalenie ojcostwa a alimenty Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:39

Pozew do sądu z żądaniem ustalenia ojcostwa może złożyć matka, dziecko, a także domniemany ojciec dziecka. Jest to możliwe do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Trzeba pamiętać, że niemożliwe jest złożenie pozwu po śmierci dziecka.

Istotną informacją jest to, iż domniemywa się, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który współżył z matką dziecka w okresie pomiędzy trzechsetnym a osiemdziesiątym pierwszym dniem przed jego urodzeniem. Aby podważyć to założenie, należy wykazać, iż bardziej prawdopodobne jest ojcostwo innego mężczyzny. Najczęstszym dowodem w sprawie o ustalenie ojcostwa są wyniki badań DNA.

Powództwo o ustalenie ojcostwa, oprócz samych zainteresowanych, może wytoczyć także prokurator. W jakiej sytuacji? Dzieje się tak wtedy, kiedy wymaga tego dobro dziecka albo ochrona interesu społecznego.

Po zakończonym procesie ustalenia ojcostwa można żądać świadczeń alimentacyjnych od ojca dziecka. Wysokość alimentów uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb dziecka, a także od możliwości zarobkowych i majątkowych ojca dziecka.

Co istotne dla przyszłych, nieżonatych matek – z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że ojciec dziecka jest zobowiązany do współuczestnictwa w ponoszeniu wydatków na dziecko w okresie ciąży i porodu, a także do uczestnictwa w pokryciu kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.

Wróć

Podobne artykuły

Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych na czas procesu

...

Jak ustalić możliwości zarobkowe i sytuację majątkową zobowiązanego do alimentów?

Wysokość alimentów zależy od uzasadnionych potrzeb uprawnionego dziecka i możliwości zarobkowych oraz sytuacji majątkowej zobowiązanego rodzica. Pisząc pozew, konieczne jest odniesienie się do tej przesłanki. Należy podać wszelkie znane informacje, które ułatwiają określenie sytuacji życiowej osoby zobowiązanej do płacenia alimentów. Co...

Sąd może zawiesić władzę rodzicielską

Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. W niektórych przypadkach sąd opiekuńczy może pozbawić rodziców (lub jednego z nich) władzy rodzicielskiej, orzec o jej zawieszeniu lub ograniczyć ją. Kiedy może dojść do ostatniej sytuacji? O zawieszeniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd. Zgodnie z art. 110 Kodeksu rodzinnego...

Alimenty na dziecko i małżonka po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o wysokości alimentów, jakie małżonkowie są zobowiązani łożyć na wspólne dzieci. W tym samym orzeczeniu może znaleźć się informacja o zasądzonych alimentach dla jednego ze współmałżonków. Kiedy to możliwe? Jakie dokumenty należy złożyć? Najprościej mówiąc, alimenty to regularne świadczenia (najczęściej w formie...