DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/10/hand-325321_1280-2.jpg

Odwołanie testamentu

Odwołanie testamentu Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:46

Testament wywołuje skutki dopiero w chwili śmierci osoby, która go sporządziła. Z uwagi na ten fakt, każdy spadkodawca ma prawo odwołać testament aż do momentu swojej śmierci. W jaki sposób można dokonać tego w sposób skuteczny?

Spadkodawca, który spisał testament i chce go skutecznie odwołać, może skorzystać z kilku sposobów. Po pierwsze, może on odwołać istniejący testament przez sporządzenie nowego. Wówczas poprzedni traci swoją wartość. Innym sposobem jest zniszczenie przygotowanego dokumentu lub pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność. Również dokonanie w testamencie modyfikacji jest sposobem na to, aby odwołać swoją poprzednią wolę. Niezależnie od sposobu odwołania testamentu istotne jest, aby był on wolny od wad.

Sporządzenie nowego testamentu

Jedną z możliwości odwołania testamentu jest sporządzenie nowego. Spadkodawca, który decyduje się na takie rozwiązanie musi jednak pamiętać, że przygotowanie nowego dokumentu wiąże się z koniecznością zachowania wymogów między innymi co do jego formy. Ewentualne uchybienia będą skutkować nieważnością nowego testamentu. Oznacza to, że w mocy pozostanie odwołany dokument.
Sporządzenie nowego testamentu nie musi nastąpić w formie tożsamej odwoływanego testamentu. W tym zakresie dozwolone są wszystkie kombinacje wśród tych, które zostały przewidziane przez ustawodawcę. Co więcej, odwołanie testamentu nie musi wiązać się z ustanawianiem kolejnego. Wówczas po śmierci spadkodawcy nastąpi dziedziczenie z mocy ustawy.

Zniszczenie testamentu

Odwołanie testamentu może wiązać się także z jego zniszczeniem (podarcie, spalenie lub pocięcie). Dotyczy to oczywiście wyłącznie ostatniej woli, która została spisana. Co więcej, nie sam testator musi podjąć działanie – wyręczyć może go osoba trzecia, ale ta powinna działać za jego przyzwoleniem i wiedzą. Jeżeli takie zniszczenie nastąpi w sposób niezamierzony (przypadkowy), nie oznacza to, że testament jest nieważny – zapisy tam poczynione wywołują określony skutek.
Jeszcze inną możliwością odwołania testamentu jest pozbawienie go cech, które wskazują na jego ważność. Mowa tu choćby o zamazaniu własnoręcznego podpisu testatora. W takiej sytuacji sporządzony dokument nie ma wartości.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, kto może dziedziczyć spadek.

Wróć

Podobne artykuły

Zrzeczenie się dziedziczenia - najważniejsze kwestie

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W umowie przyszły spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy, zrzekając się jednocześnie przysługujących mu praw z mocy ustawy. Zrzeczenie się dziedziczenia –...

Spadek po rodzicach zwolniony z podatku

Spadek, który zostawili nam nasi najbliżsi, może być całkowicie wolny od podatku. Warunkiem jest jednak zgłoszenie w odpowiednim terminie faktu jego otrzymania. Według przepisów, spadkobierca płaci podatek od otrzymanego majątku, jeśli jego wartość przekracza kwotę wolną od podatku. Wysokość tej kwoty zależy od stopnia pokrewieństwa i w przypadku...

Jak przyjąć spadek?

Przyjęcie spadku jest wyrażeniem zgody spadkobiercy na nabycie wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem. Należy pamiętać, że będąc spadkobiercą, wchodzimy w sytuację przejęcia zarówno aktywów majątku spadkodawcy, jak i odpowiadamy za długi spadkowe. Warto pamiętać, że długami są wszystkie zobowiązania zmarłego, które przechodzą...

Czy można odrzucić spadek po terminie?

Tylko wyjątkowe przypadki stanowią sytuację, w której może mieć miejsce odrzucenie spadku po terminie. Od października 2015 roku mamy do czynienia z nowymi zasadami w zakresie prawa spadkowego. Zgodnie z nimi, jeśli spadkobierca po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, nie złoży oświadczenia, następuje...