DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/11/safe-913452__340-2.jpg

Wysokość udziałów w majątku wspólnym

Wysokość udziałów w majątku wspólnym Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:07:37

Treść przepisu kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednak wysokość udziałów w majątku wspólnym nie zawsze musi być równa. Małżonkowie, jak również spadkobiercy małżonków mogą żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Ważne składowe udziałów w majątku wspólnym

Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

Ważne powody

Ustalenie udziałów w majątku wspólnym z uwzględnieniem stopnia może nastąpić tylko w razie wystąpienia ważnych powodów. Przy ocenie istnienia ważnych powodów należy mieć na uwadze całokształt postępowania małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej w zakresie wykonywania ciążących na nich obowiązków względem rodziny.

Kiedy można żądać ustalenia udziałów w majątku wspólnym?

Jeżeli małżonek w sposób rażący lub uporczywie, pomimo posiadanych sił oraz możliwości zarobkowych, nie przyczynia się odpowiednio do tych możliwości do powstania majątku wspólnego, drugi małżonek może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z małżonków przyczynił się do powstania tego majątku.

Wszystkie

Podobne artykuły

Czym jest majątek osobisty małżonka

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego z mocy prawa powstaje ustawowa wspólność małżeńska obejmująca trzy masy majątkowe: majątek osobisty żony majątek osobisty męża majątek wspólny Majątek wspólny to taki, który jest przez nich gromadzony przez czas trwania ich związku. Należy on do obydwu stron i każdy z małżonków ma do niego równe...

Wynagrodzenie za pracę jako majątek wspólny

Wynagrodzenie za pracę należy do majątku wspólnego małżonków. Wynika z tego, że z wynagrodzenia może korzystać również współmałżonek. Zgodnie z artykułem kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez...