DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/writing-828911__340.jpg

Czy można odrzucić spadek po terminie?

Czy można odrzucić spadek po terminie? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:53:04

Tylko wyjątkowe przypadki stanowią sytuację, w której może mieć miejsce odrzucenie spadku po terminie. Od października 2015 roku mamy do czynienia z nowymi zasadami w zakresie prawa spadkowego. Zgodnie z nimi, jeśli spadkobierca po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, nie złoży oświadczenia, następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli chodzi o te zasady, to stosowane są one tylko w stosunku do spadków otwartych po wymienionej dacie.

Odrzucenie spadku po terminie

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi lub z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkodawcy. Spadkobierca może też odrzucić spadek w ściśle określonym obowiązującym go terminie.

W przypadku osób, które są spadkobiercami niemającymi pełnej zdolności do czynności prawnych brak oświadczenia w terminie jednoznaczny jest z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku po terminie możliwe jest tylko wtedy, gdy oświadczenie o przyjęciu spadku zostało złożone pod wpływem groźby lub błędu. Sąd wymaga wykazania, że błąd stanowiący podstawę do uchylenia od skutków prawnych musi być istotny. Musi też ściśle dotyczyć treści oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Istotny błąd, o którym mowa, nie może być konsekwencją braku staranności po stronie spadkobiercy. Wniosek będzie skuteczny, jeśli spadkobierca uzasadni okoliczności sprawy. Brak wiedzy na temat problemów i długów finansowych spadkodawcy można uzasadnić wieloletnim brakiem kontaktów ze spadkodawcą. Kolejnym istotnym uzasadnieniem istotnego błędu jest wskazanie, że spadkobierca dopełnił wszelkich starań, aby ustalić wartość majątku w określonym prawem terminie.

Złożenie wniosku o odrzucenie spadku po terminie wiąże się z nową sprawą sądową. Dla sądu najważniejsze jest uzasadnienie, dlaczego spadkobierca chce uchylić się od oświadczenia o przyjęciu spadku.

Odrzucenie spadku po terminie – działanie pod groźbą

Jeśli spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku pod wpływem groźby innego spadkobiercy lub osoby trzeciej, ma prawo do złożenia wniosku o odrzucenie spadku po terminie. W tej sytuacji również konieczne jest udowodnienie okoliczności sprawy.

Odrzucenie spadku po terminie a nowe terminy

Uprawnienie do złożenia wniosku o odrzucenie spadku po terminie wygasa w ciągu roku od dnia wykrycia istotnego błędu będącego podstawą do uchylenia od skutków prawnych związanych ze złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku. W przypadku groźby termin ten jest liczony od dnia, w którym ustała obawa spadkobiercy.

Wróć

Podobne artykuły

Przyjęcie spadku wprost

Jedną z możliwości przyjęcia spadku jest jego przyjęcie wprost. Takie działanie niesie za sobą określone skutki prawne. Kto i w jakich terminach może złożyć stosowne oświadczenie w tej kwestii? Co warto wiedzieć o przyjęciu spadku wprost? Spadkobierca nabywa spadek zawsze z mocy prawa i to z chwilą śmierci spadkodawcy. Inaczej mówiąc, nabycie...

Zrzeczenie się dziedziczenia - najważniejsze kwestie

Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. W umowie przyszły spadkobierca ustawowy zrzeka się dziedziczenia po przyszłym spadkodawcy, zrzekając się jednocześnie przysługujących mu praw z mocy ustawy. Zrzeczenie się dziedziczenia –...

Brak prawa do zachowku

Zgodnie z artykułem Kodeksu cywilnego, zachowek przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Roszczenie o zachowek przysługuje również wtedy, gdy doszło do dziedziczenia ustawowego. Osoby spoza tego kręgu nie mają prawa do zachowku, nawet jeżeli pozostawały w bliskiej zażyłości ze spadkobiercą....

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku

Osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność prawną, nie posiada natomiast zdolności do czynności prawnych.Oznacza to, że osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków. Tak więc może ona być spadkobiercą, jak również ubiegać się o zachowek. Zdolność do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej Osoba ubezwłasnowolniona...